İplik tüylülüğü ve iplik tüylülüğünün iplik kalitesine etkileri üzerine bir araştırma
Yarn hairines and an investigation about yarn hairiness effects on yarn quality
  1. Tez No: 77511
  2. Yazar: YAHYA CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN KIRTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET İPLİK TÜYLÜLÜĞÜ VE İPLİK TÜYLÜLÜĞÜNÜN İPLİK KALİTESİNE ETKİLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA CAN, Yahya Yüksek Lisans Tezi, Tekstil Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Erhan Kırtay Ağustos 1998, 84 sayfa Son yıllarda iplik tüylülüğü; tüylülük ölçümündeki yenilikler sayesinde ve iplikten beklentilerin artması sonucu, önemli bir kalite parametresi halini almıştır. İplik tüylülüğü; lif özellikleri, iplik özellikleri ve eğirme prosesindeki makine parametrelerinden etkilenmektedir. Bu çalışmada; öncelikle iplik tüylülüğünün önemi vurgulanmış daha sonra iplik tüylülüğü tanımlanarak, tüylülük ölçüm metodları hakkında bilgiler verilmiş ve tüylülüğe etki eden faktörler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son olarak ta, iplik numarası, iplik bükümü, iplik mukavemeti ve iplik düzgünsüzlüğü ile iplik tüylülüğü arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bu amaçla; Ne 24/1, 30/1 karde ve Ne 30/1, 40/1 penye iplikleri üretilmiştir. Bu ipliklerin; numara, büküm, mukavemet, düzgünsüzlük ve tüylülükleri ölçülmüştür. Daha sonra araştırma sonuçlan Minitab For Windows 1995'te değerlendirilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon katsayıları ve regresyon denklemleri ile incelenmiştir. Sonuçlara göre, iplik tüylülüğü ile iplik numarası, iplik bükümü, iplik mukavemeti, kalın yer sayısı ve neps sayısı arasında istatistiksel olarak önemli ilişkiler bulunmuştur. Fakat iplik tüylülüğü ile ince yer sayısı arasında ise istatistiksel olarak önemli ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT YARN HAIRINESS AND AN INVESTIGATION ABOUT YARN HAIRINESS' EFFECTS ON YARN QUALITY CAN, Yahya MSc in Textile Eng. Supervisor: Prof. Dr. Erhan Kırtay August 1998, 84 pages Yarn hairiness is important quality parameter thanks to novelty of hairiness measurement and the increasing of expectation from yarn. Yarn hairiness is caused by fibre properties, yarn properties and machine parameter in spinning process. In this study, firstly the importance of yarn hairiness was stressed after that information about the methods of hairiness measurement were given by defining yarh hairiness and the parameters which effect on yarn hairiness were examined detaily. Finally, the relation between yarn count, yarn strength, yarn evenness and yarn hairiness were inspected. For this purposes; Ne 24/1, 30/1 carded yarn and Ne 30/1, 40/1 combed yarn were produced. After that, yam count, yarn twist, yarn strength, yarn evenness and yarn hairiness were measured. The result of investigations were evaluated by Minitab For Windows 1995. Relation between variable were examined by correlation coefficients and regression equations. According to the results, there is an important statistical relations between hairiness of yarn and yarn count, yarn twist, yarn strength, thick place and neps. No statistically relation were found between yarn hairiness and thin place.