İnflamatuvar bağırsak hastalıklarında aktivasyonun fenotipinin moleküler düzeyde belirlenmesi
Determination of the activation phenotype at the molecular level in inflammatory bowel diseases
- Tez No: 775115
- Danışmanlar: PROF. DR. ENDER BERAT ELLİDOKUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalıkları (İBH) relaps ve remisyonlarla seyreden gastrointestinal sistemin kronik inflamatuvar hastalıklarıdır. Hastalığın gelişiminde genetik yatkınlık, çevresel faktörler, mikrobiyota ve immünolojik faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. Remisyondaki hastalarda hastalık aktivasyonunu tetikleyen faktörlerle ilgili yeterince veri bulunmamaktadır. Çalışmamızda İBH'da aktivasyona neden olan faktörlerin saptanması ve bu faktörlerin moleküler mekanizmalarının aydınlatılması amaçlanmıştır. Buna ek olarak İBH ile ilişkili olabilecek gen ve proteinler ve bu genlerin rol aldığı yolakların belirlenmesi ve İBH için yeni tanı ve tedavi hedeflerinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: İBH aktivasyonunu etkileyen faktörleri saptamak için hastalara anket uygulanmış, anket verileri SPSS ile analiz edilmiştir. Anlamlı çıkan sonuçlar için lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Inflammatory bowel diseases(IBD) are chronic inflammatory diseases of the gastrointestinal tract with relapses and remissions. Genetic predisposition, environmental factors, microbiota and immunological factors are thought to be effective in the development of the disease. There are insufficient data on the factors that trigger disease activation in patients in remission. In our study, we aimed to determine the factors that cause activation in IBD and to elucidate the molecular mechanisms of these factors. In addition, it was aimed to identify genes and proteins that may be associated with IBD and the pathways in which these genes are involved, and to identify new diagnostic and therapeutic targets for IBD. Material and Method: A questionnaire was applied to the patients to determine the factors affecting IBD activation, and the questionnaire data were analyzed by SPSS. Logistic regression analysis was performed for significant results.