Backhoe loader kazıcı uçların dinamik analizi
Dynamic analysis of backhoe loader excavator teeth
  1. Tez No: 775116
  2. Yazar: SALİH ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MENDERES KALKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma kapsamında, kanal kazıcı tırnakların dinamik analizi yapılmıştır. Kazıcı tırnaklar için en önemli parametre dizayn geometrisi ve kullanılan malzemenin teknik özellikleridir. Bilgisayar ortamında öncelikli olarak üç farklı kanal kazıcı tırnak çizilmiştir. Ayrık elemanlar metodu (Rocky-DEM) kullanılarak yumuşak, orta sert ve sert çakıl zeminde kazıcı tırnaklara zeminden kaynaklı gerilim uygulanmıştır. Hareket esnasında kazıcı tırnaklara gelen dinamik analiz sonuçları (gerilme) sonlu elemanlar metoduna (Ansys) aktarılarak kazıcı tırnaklarda meydana gelecek gerilmeler ve malzeme deformasyonları tespit edilebilir. Tespit edilen gerilmeler ve deformasyon sonuçlarına göre kazıcı tırnak geometrisi ve kullanılan malzemenin teknik özelliklerinde iyileştirmeler yapılabilir. Bu sayede ulusal veya küresel pazarlarda kazıcı tırnak üretimi yapan şirketlerin rekabet etme gücü artacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, dynamic analysis of backhoe loader excavation teeth was made. The most important parameter for digging teeth is the design geometry and the technical properties of the material used. Primarily, three different backhoe loader excavation teeth were drawn in the computer environment. Ground-sourced tension was applied to the excavator teeth on soft, medium-hard and hard gravel using the discrete element method (Rocky-DEM). The dynamic analysis results (stress) coming to the excavating teeth during movement can be transferred to the finite element method (Ansys) to determine the stresses and material deformations that will occur in the digging teeth. According to the determined stresses and deformation results, improvements can be made in the geometry of the excavator teeth and the technical properties of the material used. In this way, the competitive power of companies that produce digging tooth in national or global markets will increase.