Kocaeli, Sakarya ve Balıkesir İllerinde Holştayn ırkı sığırlarda BLAD, FXID ve CVM Hastalıkları genlerinin Genotip ve Allel frekanslarının tespit edilmesi
Detection of Allele Frequency and Genotype of BLAD, FXID and CVM disease gene in Holstein Cattle in Kocaeli, Sakarya and Balıkesir Provinces
  1. Tez No: 775130
  2. Yazar: NEZİHA HACIHASANOĞLU ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASRET YARDİBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kalıtsal hastalıklar; anne ve babadan yavruya aktarılan genetik materyalde oluşan deformasyonları içeren ve ayrıca hayvan sağlığını, verimini olumsuz etkileyerek veya embriyonik ölüme sebep olarak fertiliteyi azaltan hastalıklar olarak tanımlanabilir. Bu tür hastalıklar, mutasyonlar sonucu genetik kodları değiştirerek bozuk protein sentezi ya da protein sentezinin durmasına neden olmaktadır. Çiftlik hayvanlarında ciddi anlamda verim ve ekonomik kayıplara neden olan kalıtsal hastalıkların moleküler düzeyde işleyişlerini bilmek, hastalıkları sürüden uzaklaştırmada büyük önem taşır. Araştırmamızda, genetik çalışmaları ile ilgili yeterli bilgiler bulunmaması sebebiyle Holştayn ırkı sığırların genetik hastalıklarından Sığır Lökosit Bağlanma Yetmezliği (BLAD), Faktör XI Eksikliği (FXID) ve Kompleks Vertebral Malformasyon (CVM) hastalıklarının, bu hastalıklara sebep olan genlerin allel frekanslarının tespit edilmesi amaçlanmıştır. 300 adet Holştayn sığır ırkından kan alınarak standart amonyum asetat çöktürme yöntemiyle DNA örnekleri izole edilmiştir. BLAD'ne, FXID'ne ve CVM'a sebep olan mutant allelleri belirlemek için hedef bölgeler polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile çoğaltılmıştır. BLAD için dizin (sekans) analizi işlemine tabi tutulan örneklerin nükleotid kromotogramlarına göre toplamda 300 adet sığırdan 4 tanesi heterozigot birey, 296 tanesinin homozigot birey olduğu tespit edilmiştir. FXID hastalığı için PZR işlemi yeterli olup, CVM hastalığı için ise PZR ile çoğaltılan örnekler restriksiyon parçacık uzunluğu polimorfizmi (RFLP) işlemine tabi tutulmuştur. FXID ve CVM hastalıklarının elde edilen sonuçlarına göre 300 adet bireyin hepsi homozigot normal olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Hereditary diseases contain from mother and father offspring with deformations occurring in the genetic materials. Animal health and productivity can negatively affect fertility or to cause embryonic death. For this reason such diseases of mutations cause the stop protein synthesis or protein synthesis by replacing defective genetic codes. Knowladge of hereditary diseases cause livestock productivity and economically decreasing in serious is great importance in the removal from the herd. In our research, three major genetic diseases were investigated all over the world widely held Holstein cattle's. The aim of the study is to develop a scientific base for selection by determining genotype and allele distributions of Bovine Leukocyte Adhesion Deficiency (BLAD), Factor XI Deficiency (FXID) and Complex Vertebral Malformation (CVM) polymorphism. Blood samples were taken from 300 Holstein cattle breeds. DNA samples were isolated by using the standard ammonium acetate salt-out method. Target regions were amplified by using polymerase chain reaction. Sequence analysis of the samples subjected to the process according to the nucleotide chromatograms for BLAD 4 were heterozygous individuals from bovine total of 300 and 296 of them were found to be homozygous. PCR process for FXID desease is sufficient and for the while CVM disease is samples amplified by particles restriction length polymorphism (RFLP) were subjected to the process. Based on the results obtained FXID and CVM 300 subjects were homozygous normal.