Determining biological factors associated with chemotherapy response in glioblastoma patients
Glioblastoma hastalarında kemoterapiye yanıt ile ilişkili biyolojik faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 775129
  2. Yazar: HATİCE SEVİM NALKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERRIE LEANNE MCDONALD
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of New South Wales
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 399
Özet
Glioblastomalar, kemoterapiye karşı oldukça yüksek direnç ile karakterize edilir. Hastaların çoğu, eşzamanlı kemo/radyoterapi ve TMZ ile adjuvan kemoterapi dahil olmak üzere standart tedaviye yanıt vermez. Potansiyel kemoterapi direncine katkıda bulunan biyolojik faktörlerin araştırılması gereklidir, böylece tedaviye yanıt vermeyen hastalar etkisiz olabilecek kemoterapiden kaçınabilir ve daha etkili olabilecek bir yaklaşım ile eşleştirilebilir. Bu tezin amacı, kemoterapi direnci ile ilişkili faktörleri araştırmaktı. Tek biyobelirteçlerin, Topoizomeraz II alfa (TopoIIa), Neuro/glial2 (NG2) ve MGMT'nin ekpresyonları ve bunların sırasıyla etoposid (TopoIIa-inhibitörü), cilengitide (ανβ3 ve ανβ5 integrin-inhibitörü) ve temozolomide yanıtla ilişkisi incelendi. Her durumda tedaviye verilen yanıtın bir ilaç ve bir biyobelirteçten çok daha karmaşık olduğunu bulduk. Direnç, birden çok protein ve genin etkileşimi ile tanımlanır. Yanıt olarak, hastaların tepkisi ve sağkalım sonuçlarıyla ilişkili olabilecek yeni biyobelirteçleri keşfetmek için küresel bir proteomik yaklaşım benimsedik. Kimyasal olarak modifiye edilmiş ProteinChip yüzeyleri kullanılarak toplanan veriler, standard tedaviye yanıt verenler ve vermeyenler ve ayrıca tanı sonrası kısa süreli sağkalım (STS) karşı uzun süreli sağkalım (LTS) grupları arasında anlamlı farklı protein seviyelerini gösteren pikler ortaya çıkardı. Birden fazla protein içeren biyobelirteç panelleri üretildi. Standard tedaviye yanıt vermeyenlerde aşırı eksprese edilen üç proteinden oluşan bir panel (birleşik öngörülebilirlik = %100), ayrıca DEFA3, MIF ve S100A8 olarak tanımlandı. MIF proteini, hem yanıt vermeyenlerde hem de STS'de yukarı regüle edildi. Bu biyobelirteçler, henüz tüm verileri analiz edilmemiş bir doğrulama kohortunda (n = 66) IHC kullanılarak incelenmiştir. Tüm üç protein, proinflamatuar ve inflamatuar tümör mikroçevresinin bileşenleri olarak görev yapar ve proinflamatuar ve protümörijenik süreçlerde önemli rollere sahiptir. Bu özellikler, sınırlı tahmini biyobelirteç keşfine sahip laboratuvar tabanlı modellerin çoğunda dikkate alınmaz. Genel olarak, bu tezin bulguları yanıt mekanizmalarının karmaşık doğasını göstermiştir. Tek bir biyobelirtecin hastalar için tedaviye yanıt ve sağkalım sonucunu saptamada etkili olma olasılığı düşük olsa da, verilerimiz, çoklu biyobelirteçlerin yeni bir kombinasyonunu kullanarak glioblastoma hastalarının tedavi yanıtını ve sağkalım sonucunu tahmin etmek için alternatif ve etkili bir yaklaşım gösterdi.
Özet (Çeviri)
Glioblastomas are characterised by remarkably high resistance to chemotherapy. The majority of patients are unresponsive to standard therapy including concurrent chemo/radiotherapy and adjuvant chemotherapy with TMZ. Investigation of potential contributors of chemoresistance is needed so that patients who do not respond can avoid futile chemotherapy and be better matched to something that might work. The aim of this thesis was to investigate factors associated with chemotherapy resistance. The expression of single biomarkers were examined, namely Topoisomerase II alpha (TopoIIα), Neuro/glial2 (NG2) and MGMT and their association with response to etoposide (TopoIIα-inhibitor), cilengitide (ανβ3 and ανβ5 integrin-inhibitor) and temozolomide, respectively. We found that the response to therapy in each case was much more complex than one drug and one biomarker. Rather, resistance is defined by the interplay of multiple proteins and genes. In response, I took a global proteomic approach to discover novel biomarkers which might be associated with response and survival outcome of the patients. Data collected using chemically-modified ProteinChip surfaces revealed significantly differentially expressed peaks between non-responders vs. responders and short-term survivors (STS) vs. long-term survivors (LTS). Biomarker panels including multiple proteins were generated. A panel of three proteins (combined predictability = 100%) overexpressed in non-responders were further identified as DEFA3, MIF and S100A8. MIF protein was up-regulated both in nonresponders and STS. The expression of these biomarkers was also examined in a validation cohort (n = 66) using IHC which we are not yet able to extract entire data. All three proteins serve as components of pro-inflammatory and inflammatory tumour microenvironment and- have important roles in pro-inflammatory and pro-tumorigenic processes. These features are not taken into consideration in the majority of laboratorybased models which has limited predictive biomarker discovery. Overall, the findings of this thesis showed the complex nature of the response mechanisms. While it is unlikely for a single biomarker to be highly effective for detecting response and survival outcome for patients, our data demonstrated an alternative and efficient approach to predict response and survival outcome of the glioblastoma patients using a novel combination of multiple biomarkers.