Gençlerin turizm deneyimi üzerinde görsel medya unsurlarının etkisine yönelik bir olgubilim çalışması
A phenomenological study of the effect of visual media elements on the tourism experience of young people
- Tez No: 775132
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 278
Özet
Bu araştırmanın amacı, sosyal medyada sergilenen görsel içeriklerin genç turist bakışının inşası sürecinde rol oynayıp-oynamadığını belirlemektir. Bununla birlikte araştırmanın bir diğer amacı; gençlerin turizm deneyimini etkileyen unsurları tespit etmektir. Bu bağlamda sosyal medya ve gençlerin turizm deneyimi arasında nasıl bir ilişki olduğu sorusu dikkate alınarak nitel bir araştırma tasarımı gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma desenlerinden olgubilim tekniği gözetilerek yürütülen bu çalışma, hem yöntem hem de örneklem açısından üçgenleme stratejisini benimsemiştir. Araştırma kapsamında ilk olarak yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma süreci daha sonra turistik seyahat vloglarının doküman analiziyle devam etmiştir. Bununla birlikte veri üçgenlemesi tekniğinin bir gereği olarak bilimsel çalışma kapsamında odak grup tekniğinden yararlanılmıştır. Yerli genç turistlerle yürütülen araştırmanın veri toplama süreci, yabancı genç turistler ile gerçekleştirilen yapılandırılmamış mülakatlar neticesinde nihayete erdirilmiştir. Elde edilen tüm veriler, içerik analizine tabi tutulmuş ve bu doğrultuda bir karma yöntem yazılımı olan MAXQDA 2022'den yararlanılmıştır. Bu tez çalışmasının bazı teorik ve pratik çıkarımları söz konusudur. İlk olarak bahsedilmesi gereken, genç turistik deneyimin inşa sürecinde sosyal medyada sergilenen görsel içeriklerin etkili olduğu gerçeğidir. Benliklerinin bir sunumu olarak gençlerin, turistik deneyimlerini sosyal medya ağlarında paylaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Aynı zamanda genç turistlerin; bilgi edinme, inceleme ve kıyaslama gibi davranışları sosyal medya ve içerikleri üzerinden gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. İkincil olarak literatürde oldukça kabul gören unutulmaz turizm deneyimi boyutlarının yanı sıra bazı özgün turistik deneyim boyutları da keşfedilmiştir. Özellikle genç turistlerin farklılaşan turistik karekterleri ve daha önceki çalışmaların çoğunlukla nicel tasarıma sahip olması açısından elde edilen sonuçlar oldukça anlamlıdır. Bir turizm pazarı olarak genç turistlerin bilgi kaynakları, türleri ve derinliği gibi konuların bilinmesi, turizm paydaşlarına uzun vadeli katkı sağlayabilir. Örneğin genç turistlerin davranışlarını anlamak, turizm organizasyonlarının tanıtım ve pazarlama çabalarını daha anlamlı kılabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to determine whether the visual content displayed on social media plays a role in the construction of the young tourist's gaze. However, another aim of the research is to identify the factors that affect the perception of young people's tourism experience. In this context, a qualitative research design was carried out by considering the question of what kind of relationship there is between social media and the tourism experience of young people. This scientific study, which was carried out by considering the phenomenology technique, one of the qualitative research designs, adopted the strategy of triangulation in terms of both method and sample. Firstly, semi-structured interviews were conducted within the scope of the research. The research process then continued with the document analysis of the touristic travel vlogs. However, as a requirement of the data triangulation technique, the focus group technique was used within the scope of the scientific study. The data collection process of the research conducted with local young tourists was concluded as a result of unstructured interviews with foreign young tourists. All the data obtained were subjected to content analysis and in this direction, MAXQDA 2022, a mixed method software, was used. This thesis has some theoretical and practical implications. The first thing to mention is the fact that the visual content displayed on social media is effective in the construction process of the young tourist experience. It has been concluded that young people share their touristic experiences on social media networks as a presentation of their selves. At the same time, young tourists; It has been determined that he performs behaviors such as obtaining information, examining and comparing through social media and its contents. Secondly, in addition to the unforgettable tourism experience dimensions that are widely accepted in the literature, some original touristic experience dimensions have also been discovered. The results obtained are quite meaningful, especially in terms of the differentiating touristic characters of young tourists and the fact that previous studies have mostly quantitative designs. As a tourism market, knowing the information sources, types and depth of young tourists can make a long-term contribution to tourism stakeholders. For example, understanding the behavior of young tourists can make the promotion and marketing efforts of tourism organizations more meaningful.