Ocak 2005- ocak 2010 arasında süt çocuğu servisinde yatarak takip edilen tekrarlayan pnömonili hastaların demografik ve etyolojik incelemesi
The etiology of recurrent pneumonia with onset during infancy, and the effect of risk factors on age at first episode and episode frequenc
  1. Tez No: 775133
  2. Yazar: MURAT ÇAPANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. PELİN ZORLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma Ocak 2005- Ocak 2010 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Hastalıkları Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi süt çocuğu servisinde yatarak takip edilen ilk pnömoni atağı 1-24 ay arasında başlayıp tekrarlayan pnömoni tanısını alan 177 hasta üzerinde yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmada elde edilen sonuçlar aşağıda özetlenmiştir: 1. Tekrarlayan pnömoni hastanemizde yatarak takip edilen pnömonilerin %8,3'ünü oluşturmaktadır. 2. Tekrarlayan pnömonili hastaların erkek sıklığı daha fazla bulunmuştur. 3. Öksürük, ateş, hırıltı tekrarlayan pnömonili hastalardaki en sık görülen şikayetlerdir. 4. Hastaların ilk atak yaşları ortalama 5 ay, tanı aldıkları yaş ise ortalama 10 ay çıkmıştır. Tanı ortalama 2,7 atakta konulmuştur. 5. Tekrarlayan pnömonili hastaların altta yatan risk faktörlerinden en sık olarak %57,1 sigara dumanı teması, %51,4 yetersiz anne sütü alımı, %47,4 kalabalık ortamda yaşam olarak bulunmuştur. 6. Hastaların %15,8'inde anemi, %1,1'inde rikets, %23,2'sinde aşı eksikliği, %36,7'sinde malnütrisyon varlığı gibi kaçırılmış fırsatlar tespit edildi. 7. Tekrarlayan pnömoniye neden olan hastalıklar aspirasyon sendromları, doğumsal bozukluklar, havayolu tıkanıklığı ile ilişkili bozukluklar, immun yetmezlikler, sekresyon temizleme bozuklukları ve pulmoner hemosiderozis olarak tespit edildi. Hastaların %16'sında altta yatan neden tespit edilemedi. 8. Hastaların %31'inde aspirasyon sendromları tespit edildi. Bu grup içerisinde önemli kısmı %58,2 ile gastroözefagiyal reflü oluşturduğu görüldü. Diğer aspirasyon sendromları ise %25,5 ile nöromuskuler hastalıklar, %14,5 ile velofarengeal yetmezlikler, %1,8 ile yabancı cisim aspirasyonudur. 9. Tekrarlayan pnömoniye yol açan altta yatan nedenler arasında en büyük grubu %34 ile doğumsal bozukluklar oluşturduğu görüldü. Bu grup içerisinde % 73,4 ile konjenital kalp hastalıkları ilk sırada yer almaktadır. Diğer tespit edilen doğumsal bozukluk nedenleri ise laringotrakeomalazi, akciğerde ekstrasegment varlığı, trakeoözefagiyal fistül, yarık damak, konjenital lober amfizem, diyafragma hernisi, akciğer hipolpazisidir. 10. Hastalardan tespit edilen konjenital kalp anomalileri %40,9 septumu ilgilendiren bozukluklar, %29,7 büyük damar anomalileri ilk iki sırada yer almaktadır. Diğer bozukluklar ise kapak darlık ve yetmezlikleri, kardiyomyopatiler, primer pulmoner hipertansiyon, vasküler halkadır. 11. Tekrarlayan pnömoninin altta yatan nedenleri arasında üçüncü sırada %11 ile havayolu tıkanıklığı ile ilişkili hastalığa sahip hastaların yer aldığı görüldü. Bu grubu oluşturan en büyük hasta grubu ise %84,2 ile bronşiyal astım – hışıltılı bebek grubudur. 12. Hastaların 7 tanesinde (%4) immune yetmezlik, 6 tanesinde(%3) sekresyen temizleme bozukluğu ve 1 tanesinde de pulmoner hemosiderozis tespit edildi. 13. Tekrarlayan pnömonili hastaların altta yatan sebebe gore ilk atak yaşı incelendi. Tekrarlayan pnömonili hastalar arasında büyük grubu oluşturan aspirasyon sendromları ve doğumsal anomalilerin ilk atak yaşı ortalama 3-4 aylarda yığılım gösterirken, immün yetmezliklerin pnömoni ilk atak yaşı ortalama 2,5 ay olarak bulundu. 14. Hastaların yıllık atak sıklığı incelendiğinde, atak sıklıkları ortalaması grublar arasında benzerken (0,85-0,90 atak/yıl), immün yetmezlikte atak sıklığı ortalaması (1,44 atak/yıl) diğer gruplardan fazla olduğu bulundu. 15. Tekrarlayan pnömonili altta yatan nedeni olmayan hastaların risk faktörü varlığına gore ilk atak yaşları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Fakat aynı grupta risk faktörü varlığında atak sıklığının fazla olduğu görüldü. Bu fazlalık istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. 16. Altta yatan nedeni olan tekrarlayan pnömonli grupta risk faktörü varlığı ile hem ilk atak yaşı hem de atak sıklığı arasında anlamlı bir ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Abstract Aim To determine the etiology of recurrent pneumonia in infants and to identify the factors associated with age at first episode and episode frequency. Methods Children that had their first episode of pneumonia at age 1-24 months and met the diagnostic criteria for RP were included in the study. The records of those were screened for conditions that may have been associated with pneumonia, including aspiration syndromes, congenital disorders, airway obstruction and secretion clearance disorders, immune deficiencies, pulmonary hemosiderosis. The correlation between risk factors, and age at first episode and the frequency of episodes were evaluated separately for patients with and without an underlying etiology. Results In all, 60 patients (33.9%) had congenital birth defects, 55 (31%) had aspiration syndrome,19 (10.8%) had airway obstruction, 7 (4%) had immune deficiency, 4 (2.3%) had cystic fibrosis, 2 (1.1%) had pulmonary tuberculosis, and 1 (0.6%) had pulmonary hemosiderosis. 29 patients (16.3%) had no specific etiology.