Cam Tavan Sendromunun kadınların çalışma hayatına etkisi: İngiltere ve Türkiye örneği
Glass Ceiling Syndrome in women's working life: England and Turkey
  1. Tez No: 775184
  2. Yazar: SHAHIN JAFAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA KAMİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Geçmişten günümüze iş hayatında kadınların istihdamının artmasıyla birlikte karşılaştıkları sorunlar da benzer oranlarda artmaya başlamıştır. Bunlardan biri de Cam Tavan Sendromudur. Kadınların iş hayatında var olmaya başlamasından bu yana bu sorun devam etmektedir. Bir başka deyişle görünmeyen engeller olarak adlandırılan Cam Tavan Sendromu, kadınların iş hayatlarında karşılaşabilecekleri en büyük engellerden bir tanesidir. Bu çalışmada, Cam Tavan Sendromunun Kadınların Çalışma Hayatına Etkisi: İngiltere ve Türkiye Örneği kıyaslamasıdır. Bu çalışmanın amacı; kavramın literatür taramasını farklı kaynaklardan derleyip toparlamak, Türkiye'deki kadın yöneticilerin önünü açmak için bir sorun olan Cam Tavan Sendromunun mevcut durumunu saptamak, Avrupa ülkesi olma yolunda giden Türkiye'nin Cam Tavan Sendromundaki durumu ile İngiltere'deki durumunun ne boyutta olduğunu karşılaştırmak. Böylelikle, kadın istihdamının nasıl artırılacağı, iş hayatında yalanan cam tavan sendromunun nasıl önüne geçileceği konusunda bir yol haritası saptamak amaçlanmaktadır. Bu çalışma bir anket çalışması olmadığı için evren ve örneklem söz konusu değildir. Araştırma, birincil ve1ikincil el kaynaklardan derlenen masa başı literatür taraması ile tamamlanmıştır. Araştırmanın kapsamına İngiltere ve Türkiye girmektedir.
Özet (Çeviri)
From the past to the present, with the increase in employment of women in business life, the problems they face have started to increase at similar rates. One of them is Glass Ceiling Syndrome. This problem has continued since women began to exist in business life. In other words, the Glass Ceiling Syndrome, which is called invisible obstacles, is one of the biggest obstacles that women can encounter in their business life. In this study, the effect of female managers on Glass Ceiling Syndrome in Women's Working Life: England and Turkey. The aim is to reveal the importance of these concepts in Turkey and England. To compile the literature review of this concept from different sources and to determine the current situation of the Glass Ceiling Syndrome in Turkey, which is a problem in order to pave the way for female managers in Turkey, and what is the situation of Turkey in this Glass Ceiling Syndrome, which is on the way to becoming a England, and what is the situation in England to reveal its size. Since this study is not a survey study, there is no universe and sample. Within the scope of the research in England.