Gelişmiş iş birliği ve elektronik kanıtların ifşasına ilişkin siber suç sözleşmesine getirilen ikinci ek protokolün incelenmesi
Analysis of the second additional protocol to the convention on cybercrime on enhanced co-operation and disclosure of electronic evidence
- Tez No: 775187
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BEDİİ KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bilişim teknolojilerinin sağladığı imkanlar suçun işleniş biçiminde kolaylığa ve suçun işleniş şekillerinde çeşitliliğe sebep olmakta, failler suç işlerken teknolojinin sunduğu imkanlardan yararlanabilmektedir. Bunun sonucunda suçların soruşturulması ve kovuşturulmasında ihtiyaç duyulan veriler bilişim ortamında bulunmaktadır. Bu tür verilerin kolaylıkla saklanabilmesi, yok edilebilmesi ve değiştirilebilmesi mümkündür. Halihazırda var olan yasal düzenlemeler bu hususlara ayak uydurmakta ve mağdurlar için adalet tesis etmekte yetersiz kalabilmektedir. Avrupa Konseyi Siber Suç Sözleşmesi siber suçlarla mücadelede en önemli enstrümanlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma ile bu Sözleşmeye getirilen Gelişmiş İş Birliği ve Elektronik Kanıtların İfşasına İlişkin İkinci Ek Protokolün incelenmektedir. Bu Protokol ile hem siber suçların hem de soruşturma ve kovuşturma sürecinde elektronik kanıtlara ihtiyaç duyulan suçların faillerinin tespitinde başvurulacak gelişmiş iş birliği için önlemler düzenlenmekte ve bazı yenilikler getirilmektedir. Bu çalışma ile öncelikle Sözleşme hakkında bilgi verilecek, ardından Protokol ile Sözleşmeye ne tür düzenlemeler getirildiği ve bu düzenlemelerin ne tür özellikleri ihtiva ettiği incelenecek ve değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Opportunities provided by information technologies cause diversity and ease in the way the crime is committed, and the perpetrators can benefit from the opportunities offered by technology while committing crimes. As a result, the data needed in the investigation and prosecution of crimes exist in the informatics environment. Such data can be easily stored, destroyed, and changed. Existing legislative regulations may remain incapable of keeping pace with these issues and establishing justice for victims. The Council of Europe Convention on Cybercrime is considered one of the most important instruments in the fight against cybercrime. This study examines the Second Additional Protocol to this Convention on Enhanced Co-operation and Disclosure of Electronic Evidence. With this Protocol, measures are arranged, and some innovations are introduced for enhanced cooperation to be used in identifying the perpetrators of both cybercrimes and crimes that need electronic evidence in the investigation and prosecution process. With this study, firstly the Convention will be explained, then the Protocol will be examined and evaluated in regard to the regulations that the Protocol contains and its contributions to the Convention.