Arsuz'un tarihi ve kültürel mirası
The history and cultural heritage of Arsuz
  1. Tez No: 775210
  2. Yazar: MEHMET YANMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELÇİN DOĞAN GÜRBÜZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Turizm, History, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm Rehberliği ve Rekreasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Hatay'ın Arsuz ilçesi, daha çok yaz turizminde (deniz, kum, güneş) gittikçe rağbet gören turistik bir bölgedir. Araştırmanın konusu gereği Arsuz'un yalnızca yaz turizmini kapsamayacağı bunun yanında tarihi ve kültürel olarak oldukça zengin bir hinterlant olduğu bu çalışmada açıklanmaya çalışılmıştır. Nitekim Arsuz, günümüz ilçe sınırları içerisinde bilinen iki antik kente ev sahipliği yapmaktadır. Bunlar Myriandros ve Rhosos antik kentleridir. Bu kentlerin ortak özelliği ikisinin de antikçağda Fenike kökenli bir kent olduğu ve bunun yanı sıra zamanında Doğu Akdeniz'in en önemli ticaret limanlarına sahip otonom kentler olmasıdır. Nitekim akademi alanında Arsuz'un tarihi ve kültürel mirasları üzerine yapılan çalışmalar yetersiz kalmaktadır. Tarihi erken Mukiş krallığı dönemine kadar uzanan ve oldukça geçmiş tarihe sahip olan Arsuz bölgesi geçmişten günümüze birçok kültürel mirasa ev sahipliği yapmaktadır. Sonuç olarak araştırmanın bu çerçevesinde Arsuz'un tarihsel süreci ve kültürel mirasları ele alınmış ve bir kültür turu rotası oluşturularak Arsuz'un kültür turizmindeki yeri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Arsuz, the district of Hatay is a touristic destination that is increasingly popular in summer tourism (sea, sand, sun). This study has tried to explain that Arsuz doesn't only cover summer tourism due to the subject of the research but also that it is a superb historical and cultural hinterland. As a matter of fact, Arsuz hosted two ancient cities known within the borders of today's district. These are the ancient cities of Myriandros and Rhosos. The common feature of these cities is that both of them were a city of Phoenician origin in ancient times, and they were also autonomous cities with the most important trade ports of the Eastern Mediterranean at the time. As a matter of fact, studies on the historical and cultural heritage of Arsuz in the field of academia are insufficient. Arsuz region, which dates back to the early Mukish kingdom and has a long history, also hosts many cultural heritages from the past to the present. As a result, in this framework of the study, the historical process and cultural heritage of Arsuz were discussed and a cultural tour route created. Besides Arsuz region in cultural tourism was studied.