Sedanter erkeklerde tabata ve thera-band© egzersizlerinin motorik özellikler üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of tabata and thera-band exercises on motor skills in sedentary males
  1. Tez No: 775211
  2. Yazar: ERTUĞRUL İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZTÜRK AĞIRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırmanın amacı; sedanter genç erkeklerde farklı antrenman yöntemlerinin motorik özelliklere etkisinin ve hangi antrenmanın daha yüksek kazanımlar sağlayacağını ortaya konulması bu çalışmanın amaçlarıdır. Araştırmanın örneklem grubunu genç erkek spor yapmayan (sedanter) bireylerin evrenini temsil etmektedir. Bu nedenle örneklemimiz 18-23 yaşları arasında denekler üzerinde herhangi bir seçme yöntemi yapmadan iki egzersiz grubu ve 16 sedanter erkekten oluşmaktadır. Gruplar, sırt ve bacak kuvvetlerinin bileşke kuvvet ortalamalarına göre homojen olarak ayrılmıştır. 8 haftalık antrenman boyunca haftada 3 gün Tabata ve Thera-Band antrenmanı yaptırıldı. Gruplardaki çalışılan örneklem sayılarının Shapiro-Wilk testi ile normallik sınaması yapıldı. Grup içi ön test ve son test sonuçlarını karşılaştırmak için Paired Sample T testi, gruplararası ön test ile gruplar arası son test değerlerini karşılaştırmak için ise Independent Student T testi kullanıldı. Araştırmada nicel ölçüm yöntemleri kullanıldı. Sedanter genç erkeklerde antrenman öncesi ve sonrası vücut kitle indeksi, sırt kuvveti, bacak kuvveti, el kavrama kuvveti, dikey sıçrama, aerobik ve anaerobik dayanıklılık ölçümü, 20 metre sürat testi, T testi ve esneklik testi ölçümleri alındı. Yapılan ölçümlerde elde edilen verilerin ortalama ve standart sapma değerleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of different training methods on motor characteristics in sedentary young men and to determine which training yields higher gains. The sample group of this study represents the population of young, inactive (sedentary) men. Therefore, our sample consists of two exercise groups and 16 sedentary male subjects, without using any selection method, aged between 18-23. The groups were homogenously divided according to the composite strength averages of back and leg strength. Tabata and Thera-Band training were conducted 3 days a week for 8 weeks. The normality of data was tested by the Shapiowilk normality test. The Paired Sample T test was used to compare the pre-test and post-test results within the groups, and the Independent Student T-test was used to compare the pre-test and post-test values between groups. Quantitative measurement methods were used in the study. Body mass index, back strength, leg strength, handgrip strength, vertical jump, aerobic and anaerobic endurance, 20-meter speed test, agility t-test, and flexibility test were measured in sedentary young men before and after training intervention. The mean and standard deviation values of the data obtained from measurements were calculated.