Kadınların kentsel çevre ve güvenlik algısı: Bornova (İzmir) örneği
Women's perception of urban environment and security: The case of Bornova (İzmir)
  1. Tez No: 775212
  2. Yazar: BAHAR SARAL ÇİLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKAY SÜDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, toplumsal cinsiyet rollerinin şehrin kullanılışı, algılanışı ve mekânın tecrübe edilişi açısından temel değişken olmadığı; sosyo-ekonomik düzeyin bu anlamda belirleyici değişken olduğu; kadınların statüsünün yükselmesinin ve bir mekânın kullanımının eşit olanaklar çerçevesinde olmasının toplumsal cinsiyet farklarının kapatılması ya da azalması açısından önemli olduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Kadınların kadın doğmaları veya olmalarından dolayı yalnızca ev içi mekân dediğimiz 'özel alan'ı deneyimleyecek olmaları vurgusu yerine onların sosyo-ekonomik düzeylerinin ve statülerinin artmasının mekânsal deneyimlerini de arttıracağı yönünde bir ilişkinin kurulması amaçlanmıştır. Çalışmada yaş, mekânı deneyimleme biçimi, ikâmet süresi, ehliyet sahipliği vb. değişkenlere göre katılımcıların arasındaki benzerlik ve farklılıkları saptayabilmek amacı ile görüşme cetveli kullanılmış; kadınların kentsel mekâna (Bornova'ya) dair algılarını ortaya koyabilmek için bilişsel haritalama tekniğinden yararlanılmıştır. Toplumsal statü açısından eğitim düzeyi düşük, ehliyet sahibi olmayan ve istihdama katılmayan kadınlar ile eğitim düzeyi daha yüksek, otomobil süren ve çalışan kadınların Bornova'ya dair bilişsel haritalarındaki temel farklar anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it has been tried to show that gender roles are not the main variable in terms of the use, perception and experience of the city, and socio-economic status is the determining variable in this sense. It was emphasized that the increase in the social status of women and the use of a space within the framework of equal opportunities are important in terms of closing or reducing the differences based on gender. Instead of emphasizing that women will only experience the 'private space', which we call indoor space, due to being or born a woman, it is aimed to establish a relationship in which the increase in their socio-economic level and status will also increase their spatial experience. In the study, an interview schedule was used in order to learn the similarities and differences between the participants according to variables such as age, experience of the place, duration of residence, driver's license etc. Cognitive mapping method was used to understand women's perceptions of the place (Bornova). In terms of social status, the main difference in the cognitive maps of Bornova of women with a higher education level, who drive and work, as well as women who have a lower level of education, do not have a driver's license and do not participate in employment, has been tried to be understood.