Investigation of the relationship cognitive functions, sensory and motor behavior, and extracellular matrix proteins in mice on the high-fat diet
Yüksek yağlı farelerde bilişsel işlevler, duyusal ve motor davranış ve ekstrasellüler matris proteinlerinin ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 775231
  2. Yazar: CİHAN CİVAN CIVAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Dünyada obezite en önemli sağlık sorunlarından biridir ve birçok insan obezite ve obeziteye bağlı hastalıklardan muzdarip olmaktadır. Yeme alışkanlıkları obezitenin gelişmesinde önemli bir rol oynamaktadır ve önceki çalışmalar, düşük kaliteli diyetlerin beyin üzerinde hafıza kaybı veya iştah ve tokluk mekanizmasında bozulma gibi olumsuz etkilerinin olduğunu göstermektedir. Beyindeki hücresel mekanizmalarda farklı diyet türlerinin etkileri geniş çapta araştırılmıştır ve çalışmalar yüksek yağ içeren diyetlerin beyindeki hücresel homeostaz ve sinaptik plastisitede hasara yol açıtğını göstermiştir. Bununla birlikte, ekstrasellüler matrisin yüksek yağlı bir diyet tarafından nasıl değiştirildiği yeterince değerlendirilmemiştir. Bu çalışmada, domuz yağı bazlı yüksek yağlı diyetin ekstrasellüler matriks proteininlerini ve farelerin davranışını nasıl etkilediğini değerlendirdik. Bu amaçla erkek fareler 8 hafta boyunca yüksek yağlı diyetle beslendi ve ardından farelerin davranışları, yükseltilmiş artı labirent, aydınlık-karanlık kutu testi, açık alan testi, yeni nesne tanıma testi ve rotarod ile değerlendirildi. Daha sonra beynin farklı bölgelerinde Reelin, tenascin C ve neuroligin 2'nin protein seviyesi western blot ile değerlendirildi ve perinöronal ağ pozitif somaların sayısı immünofloresan boyama ile değerlendirildi. Sonuçlarımız, 8 haftanın hafızada azalma eğilimine, farelerin öğrenme konusunda zorluklara ve istemsiz motor fonksiyonda performansın düşmesine neden olduğunu ortaya koymaktadır. Ayrıca, protein miktarlarındaki ve perinöronal ağlardaki değişiklikler bölgesel farklılıklar göstermiştir ve bu farklılıklar çoğunlukla sinaptik plastisite ve uzun vadeli potansiyalizasyon ile ilgilidir. Sonuç olarak, yüksek yağlı diyet, sinaptik plastisitenin düzgün işlevini sağlayan hücre dışı matris yapısını etkileyerek farelerin davranışını değiştirebilir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a worldwide health problem, and many people suffer from obesity and related diseases. Eating habits play an important role in developing obesity, and previous studies demonstrate that low-quality diets have adverse effects on the brain and behavior such as memory loss or impairment in the appetite and satiety mechanism. The effects of different diets have been investigated widely in the cellular mechanisms of the brain, and diets contained a high amount of fat damage to the cellular homeostasis and synaptic plasticity in the brain. However, how the extracellular matrix is modulated by a high-fat diet has not been evaluated enough. In this study, we assessed how lard based high-fat diet affects extracellular matrix proteins and the behavior of mice. For this purpose, male mice fed by the high-fat diet for 8 weeks, and then the behaviors of mice were assessed by the elevated plus-maze, light-dark box test, open field test, novel object recognition test, and rotarod. Then in different regions of the brain, the protein level of Reelin, tenascin C, and neuroligin 2 was evaluated with western blot, and the number of perineuronal nets positive somas was assessed by immunofluorescence staining. Our results reveal that 8 weeks cause the tendency of decrease in memory, and difficulties in learning of mice, and decrease performance in involuntary motor function. Also, changes in the protein amounts and perineuronal nets showed regional differences, and these differences are mostly related to synaptic plasticity and long-term potentiation. In conclusion, the high-fat diet may alter the behavior of mice by affecting the extracellular matrix structure that provides the proper function of the synaptic plasticity.