Ülseratif kolit hastalarında hastalık aktivitesi ile fekal elastaz düzeyleri arasında ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between disease activity and fecal elastas levels in patients with ulcerative collitis
- Tez No: 775240
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YAZGAN, PROF. DR. MUSTAFA KAPLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ülseratif kolit ile ekzokrin pankreas yetmezliği arasında ilişki olup olmadığı, ilişki varlığında hastalığın klinik ve endoskopik bulguları ile ekzokrin pankreas yetmezliği korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Daha önceki yapılan sınırlı sayıda çalışmalar fekal elastaz ile hastalığın endoskopik ve klinik ilişkisi değerlendirilmemiştir. Ülseratif kolit ile pankreas enzim yetmezliği arasındaki ilişkinin varlığını saptamak tedavi stratejilerinde (enzim replasman tedavisi gibi) değişikliklere gidilmesini sağlayabilir. Gereç ve yöntemler: Bu çalışmaya Ocak 2022-Eylül 2022 tarihleri arasında Sultan 2. Abdülhamit Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine müracaat eden, 18-80 yaş aralığında klinik, laboratuar, endoskopik ve histopatolojik olarak ÜK tanısı almış 42 hasta ve aynı yaş grubunda 42 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplamda 84 hasta dahil edildi. Alınan gaita örneklerinde fekal elastaz değerleri pankreas ekzokrin yetmezliğin varlığını değerlendirmek üzere kullanıldı. Alınan gaita örneklerini PBS (fosfat tamponlu salin) ile bire dokuz oranında sulandırıp, 2000-3000 rpm (dakikada dönme sayısı) de santrifüj işleminden sonra, -80 derecede 6 ay kadar muhafaza edildi. Fekal elastaz düzeyi Human Elastaz ELİSA test kiti kullanılarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate whether there is a relationship between ulcerative colitis and exocrine pancreatic insufficiency, and if there is a relationship, the correlation between clinical and endoscopic findings of the disease and exocrine pancreatic insufficiency. The limited number of previous studies did not evaluate the endoscopic and clinical relationship of fecal elastase and the disease. Determining the relationship between ulcerative colitis and pancreatic enzyme deficiency may lead to changes in treatment strategies (such as enzyme replacement therapy). Material and Methods: In this study, 42 patients between the ages of 18-80 who were diagnosed with UC clinically, laboratory, endoscopically and histopathologically, who applied to the Gastroenterology outpatient clinic of Sultan 2. Abdulhamit Han Training and Research Hospital between January 2022 and September 2022, and 42 healthy volunteers in the same age group. A total of 84 patients were included. Fecal elastase values in stool samples were used to evaluate the presence of pancreatic exocrine insufficiency. Stool samples were diluted with PBS (phosphate buffered saline) at a ratio of nine to one and kept at -80 degrees for 6 months after centrifugation at 2000-3000 rpm (rotation per minute). Fecal elastase level was determined using the Human Elastase ELISA assay kit.