Ülseratif kolit hastalarında CRP / Albümin Oranı, Albümin / Platelet Oranı ve Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksi (Sİİ) ile hastalık aktivitesi ilişkisi
The role of CRP / Albumin Ratio, Albumin / Platelet Ratio and Systemic Immune Inflammation Index in determining disease activation in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 873019
  2. Yazar: SEVGİ ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET CEM KOÇKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ülseratif Kolit Tanılı Hastalarda CRP / Albümin Oranı, Albümin / Platelet Oranı ve Sistemik İmmün İnflamasyon İndeksinin Hastalık Aktivasyonunu Belirlemedeki Rolü Amaç: Çalışmamızda ülseratif kolit tanılı hastalarda CRP / albümin oranı, albümin / platelet oranı ve sistemik immün inflamasyon indeksini belirleyerek bu değerlerin hastalık aktivasyonunu belirlemedeki rolünü retrospektif olarak araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma tek merkezli olarak Süleyman Demirel Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi İç Hastalıkları Klinikleri ve Gastroenteroloji Kliniği'nde takip edilen ülseratif kolit tanısı olan 130 hastanın dosyası retrospektif olarak taranarak gerçekleştirildi. Çalışmaya Ocak 2015 ve Aralık 2022 tarihleri arasında ülseratif kolit tanısı olup hastanemize başvuru yapan rutin tanı ve tedavi sürecindeki 18-80 yaşları arasındaki hastalar dâhil edilirken hikâyesinde malignite, romatolojik hastalık, bilinen hematolojik hastalık, karaciğer yetmezliği, kronik böbrek yetmezliği, otoimmun hastalığı olan hastalar çalışma dışı bırakılmıştır. Çalışmada hastalık şiddetine ait kolonoskopik bulgular, kolondaki tutulum yeri, CRP (C-reaktif protein), eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), lökosit sayısı, nötrofil sayısı, lenfosit sayısı, nötrofil / lenfosit oranı (NLO), platelet sayısı, platelet / lenfosit oranı (PLO), hemoglobin (hb) düzeyi, albümin düzeyi, fekal kalprotektin düzeyi ile CRP / albümin oranı (CAO), albümin / platelet oranı (APO) ve Sİİ (sistemik immün-inflamasyon indeksi) düzeyi değerlendirilmiştir. Hastalar kolonoskopik aktivite skoru (Rachmilewitz Endoskopik Aktivite İndeksi) kullanılarak remisyon ve aktif hastalık olmak üzere iki farklı gruba ayrılarak gruplar arasında CAO, APO ve Sİİ değerlerinin hastalık aktivitesi ile değişimi karşılaştırılmıştır. Veri sunumu; sayı, yüzde değerler, ortalama, standart sapma, en küçük-en büyük değerler, tablo ve grafikler kullanılarak yapılmıştır. Toplanan veriler SPSS 22 paket programında tanımlayıcı istatistik, Bağımsız Örneklem t-Testi, Mann-Whitney U Testi, Ki-kare Testi, Kruskal Wallis Testi, Kolmogorov-Smirnov Testi, ROC Analizi ve Pearson Korelasyon Testleri ile analiz edildi. p anlamlılık düzeyi, p˂0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmada ülseratif kolit tanısı ile takip edilen 130 hastanın %57,7'si (n=75) erkek, %42,3'ü (n=55) kadındı. Hastaların yaş ortalaması 45,9±16,9 olarak bulundu. Hastaların endoskopik aktivite indeksine göre %55,4'ü (n=72) aktif hastalık döneminde, %44,6'sı (n=58) remisyonda idi. ÜK hastalarında CRP, ESH, NLO, FK ile hastalık aktivasyonu arasında pozitif yönlü bir ilişki saptanmıştır. PLO ile hastalık aktivitesi arasında korelasyon saptanmamıştır. Sİİ ve CAO ile hastalık aktivitesi arasında pozitif korelasyon, APO ile hastalık aktivitesi arasında negatif korelasyon olduğu görülmüştür. Ayrıca CAO, APO değerlerinin tutulum yaygınlığı ile ilişkisi olduğu görülmüştür. Yaygın tutulumu olanlarda CAO değerinin yüksek APO değerinin ise düşük olduğu görülmüştür. Sİİ değeri ile tutulum yaygınlığı arasında ilişki saptanmamıştır. Sİİ seviyeleri arttıkça NLO, PLO, CRP, ESH, CAO düzeylerinin de artmakta olduğu, APO düzeylerinin ise azalmakta olduğu görüldü. Sİİ seviyeleri arttıkça FK düzeyleri de artmaktaydı. Ancak aralarındaki bu ilişki düşük düzeydeydi ve istatistiksel olarak da anlamlı değildi. CAO seviyeleri arttıkça NLO, PLO, CRP, ESH laboratuvar değerlerinin artmakta olduğu; hemoglobin, albümin, APO değerlerinin azalmakta olduğu görüldü. APO seviyeleri arttıkça hemoglobin, albümin laboratuvar değerlerinin artmakta olduğu; lökosit, nötrofil, lenfosit, trombosit, PLO, CRP ve ESH değerlerinin ise azalmakta olduğu görüldü. Aralarındaki bu ilişkiler istatistiksel olarak anlamlıydı. APO seviyeleri ile NLO ve FK değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmadı. Sonuç: Ülseratif kolit tanılı hastalarda CRP / albümin, albümin / platelet oranları ve sistemik immün inflamasyon indeksi gibi inflamatuar belirteçlerin düzeyi hastalığın klinik, laboratuvar ve endoskopik aktivitesini öngörmede yardımcıdır. Bu belirteçlerin analizi takip ve tedavide yol gösterici olabilir. Konuyla ilgili ileriye dönük ve daha kapsamlı çalışmalar literatüre bilgi sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Role of CRP / Albumin Ratio, Albumin / Platelet Ratio and Systemic Immune Inflammation Index in Determining Disease Activation in Patients with Ulcerative Colitis Objective: The aim of our study was to retrospectively investigate the role of CRP/albumin ratio, albumin/platelet ratio and systemic immune inflammation index in determining disease activation in patients with ulcerative colitis. Materials and Methods: The study was performed as a single-center retrospective review of the files of 130 patients with ulcerative colitis who were followed up in the Internal Medicine Clinics and Gastroenterology Clinic of Süleyman Demirel University Research and Application Hospital. Patients between the ages of 18 and 80 who were diagnosed with ulcerative colitis and admitted to our hospital between January 2015 and December 2022 and were in the routine diagnosis and treatment process were included in the study, while patients with a history of malignancy, rheumatologic disease, known hematologic disease, liver failure, chronic renal failure, autoimmune disease were excluded from the study. In the study, colonoscopic findings related to disease severity, site of involvement in the colon, CRP (C-reactive protein), erythrocyte sedimentation rate (ESR), leukocyte count, neutrophil count, lymphocyte count, neutrophil to lymphocyte ratio (NLR), platelet count, Platelet/lymphocyte ratio (PLR), hemoglobin (hb) level, albumin level, fecal calprotectin level, CRP/albumin ratio (CAR), albumin/platelet ratio (APR) and SIII (systemic immune-inflammation index) levels were evaluated. Patients were divided into two different groups as remission and active disease using the colonoscopic activity score (Rachmilewitz Endoscopic Activity Index) and the changes in CAR, APR and SIII values with disease activity were compared between the groups. Data presentation was made using numbers, percentages, mean, standard deviation, minimum-maximum values, tables and graphs. The collected data were analyzed with descriptive statistics, Independent Sample t-Test, Mann-Whitney U Test, Chi-square Test, Kruskal Wallis Test, Kolmogorov-Smirnov Test, ROC Analysis and Pearson Correlation Tests in SPSS 22 package program. P significance level was accepted as p˂0.05. Findings: Of the 130 patients with ulcerative colitis, 57.7% (n=75) were male and 42.3% (n=55) were female. The mean age of the patients was 45.9±16.9 years. According to the endoscopic activity index, 55.4% (n=72) of the patients were in active disease and 44.6% (n=58) were in remission. A positive correlation was found between CRP, ESR, NLR, FC and disease activation in UC patients. There was no correlation between PLR and disease activity. There was a positive correlation between SIII and CAR and disease activity and a negative correlation between APR and disease activity. In addition, CAR and APR values were correlated with the extent of involvement. It was observed that CAR value was high and APR value was low in patients with widespread involvement. No correlation was found between SIII values and the prevalence of involvement. It was observed that NLR, PLR, CRP, ESR, and CAR levels increased and APR levels decreased as SIII levels increased. As SlII levels increased, FC levels also increased. However, this relationship was low and not statistically significant. As CAR levels increased, NLR, PLR, CRP, ESR laboratory values increased, while hemoglobin, albumin and APR values decreased. As APR levels increased, hemoglobin, albumin laboratory values increased; leukocyte, neutrophil, lymphocyte, platelet, PLR, CRP and ESR values decreased. These relationships were statistically significant. There was no statistically significant relationship between APR levels and NLR and FC values. Conclusion: The levels of inflammatory markers such as CRP/albumin, albumin/platelet ratios and systemic immune inflammation index are helpful in predicting the clinical, laboratory and endoscopic activity of the disease in patients with ulcerative colitis. Analysis of these markers may guide follow-up and treatment. Prospective and more comprehensive studies on the subject will provide information to the literature.