Effect of hydroxyurea treatment on inflammatory markers in BCR-ABL negative myeloproliferative neoplasia patient group
BCR-ABL negatif myeloproliferatif neoplazi hasta grubunda hidroksiüre tedavisinin inflamatuar marker ve indeksler üzerine etkisi
  1. Tez No: 775242
  2. Yazar: OĞUZ ALTUNOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN YOKUŞ, UZMAN İSTEMİ SERİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Kronik myeloproliferatif neoplaziler (KMPN), kemik iliğindeki myeloid seri hücre dizilerinde görülen, anormal klonal proliferasyonla karakterize hastalık grubudur. Bu hastalıklar köken aldığı hücre serisine göre kronik myeloid lösemi (KML), polistemi vera (PV), esansiyel trombositemi (ET), primer myelofibrozis (PMF) şeklinde isimlendirilir. Philadelphia kromozomu (Ph) ve BCR-ABL geninin keşfi sonrasında KML dışındaki hastalıklar BCR-ABL negatif MPN şeklinde gruplandırılmıştır. Başta janus kinaz-2 (JAK-2) olmak üzere, trombopoetin reseptörü (MPL) ve kalretikülin (CALR) mutasyonları bu hastalarda sık görülür. Myeloproliferatif neoplazilerin progresyon ve konstitüsyonel semptomlarında kronik inflamasyon önemli rol oynar. Biz de çalışmamızda BCR-ABL negatif MPN hasta grubunda sitoredüktif tedavide sık kullanılan oral kemoterapötik bir ajan olan hidroksiürenin inflamasyon üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Metod: PV, ET, PMF ve diğer (sınıflandırılamayan) olarak gruplandırılan BCR-ABL negatif MPN'li hastalar; tanı, tanı yaşı, cinsiyet, genetik mutasyon ve tedavi rejimleri kaydedildikten sonra 0-3-6 ve 12.aylardaki lökosit, nötrofil, trombosit, lenfosit, c reaktif protein (CRP) ve laktat dehidrogenaz enzim (LDH) değerleri karşılaştırıldı. Hidroksiüre tedavisi alan hasta grubunda lökosit, nötrofil, CRP, LDH ile nötrofil lenfosit oranı (NLO), sistemik immün inflamatuar indeks (SIII) gibi inflamatuar göstergelerinin değişimleri incelendi. Bulgular: Çalışmamıza alınan 298 olgunun 177 tanesi erkek (%59,4), 121 tanesi kadın cinsiyetindeydi (%40,6). 97 hasta PV (%32,55), 105 hasta ET (%35.23), 26 hasta PMF (%8,72), 70 hasta ise sınıflandırılamayan (%23,49) tanı grubundaydı. 144 hastanın genetik mutasyonlarına ulaşılabilinmiş olup ET grubunda 1 hasta MPL, sınıflandırılamayan grupta ise 1 hasta CALR mutasyonuna sahipken kalan 142 hasta JAK-2 mutasyonuna sahipti. Median yaş değerleri PV için 54, ET için 59, PMF için 61,5 bulunmuştur. iv Araştırmaya alınan 298 hastanın %53'ü, sitoredüktif tedavi alan hastaların ise %92'si hidroksiüre tedavisi almaktaydı. ET grubunda 10 hasta (%3,36) anegralid tedavisi alırken PV, PMF ve sınıflandırılamayan grupta birer hasta ruksolitinib ile takip edilmekteydi. Hidroksiüre tedavisi alan hastalarda lökosit ve nötrofil değerlerinde 0-3, 0-6 ve 0-12.
Özet (Çeviri)
Aim: Chronic myeloproliferative neoplasms (CMPN) are group of disease that begin with a abnormal mutation in a myeloid stem cells in a bone marrow. These diseases are named as polycythemia vera (PV), essential thrombocythemia (ET), primary myelofibrosis (PMF), chronic myeloid leukemia (CML) according to the myeloid cell line from which they originate. After the discovery of Philadelphia Chromosome (Ph), diseases except for CML were grouped as BCR-ABL negative MPN. Janus-kinase 2 (JAK-2), thrombopoietin receptor (MPL) and calreticulin (CALR) mutations are common in these patients. Chronic inflammation plays an crucial role in both progression and constitutional symptoms of myeloproliferative neoplasms. In our study, we wanted to show the possible effect of hydroxyurea on inflammation in the cytoreductive treatment of BCR-ABL negative MPN. Method: BCR-ABL negative myeloproliferative neoplasm were grouped as PV, ET, PMF and others. Firstly patients recorded according to diagnosis, age of diagnosis, gender, genetic mutations and treatment regimens and then leukocyte, neutrophil, thrombocyte, creactive protein (CRP) and lactate dehydrogenase enzyme (LDH) values at 0-3-6 and 12.months were compared. The changes in inflammatory indicators such as leukocytes, neutrophils, CRP, LDH, neutrophil- lymphocyte ratio (NLR) and systemic immüne inflammatory index were examined in the patients who treated with hydroxyurea. Findings: Total of 298 patients, 177 man (%59,4) and 121 women (%40,6) were included in our study. While 70 patients unclassifiable group (%23,49), 97 patients were in the PV (%32,55), 105 patients in ET (%35,23) and 26 patients in the PMF diagnosis group (%8,72). Genetic mutations of only 144 patients were found. In ET group, 1 patient had the MPL mutation and in the unclassified group 1 patient had the CALR mutation while the vi remaining 142 patients had the JAK-2 mutation. Median age values were 54 for PV, 59 for ET and 61.5 for PMF patients. 53 percent of total patients and 92 percent of patients who had cytoreductive therapy regimen were receiving hydroxyurea therapy. While 10 patients (%3,36) in the ET group were treated with anegralide, one patient each in the PV, PMF and unclassified group was followed up with ruxolitinib.