Akut pankreatitte ranson ve BİSAP şiddet skorlamaları ile CRP/albümin ve trombosit/lenfosit oranlarının şiddet göstermedeki yerinin değerlendirilmesi
Evaluation of ranson and BİSAP severity scores and the role of CRP/albumin and platelet/lymphocyte ratios in indicating severity in acute pancreatitis
  1. Tez No: 775243
  2. Yazar: AYSU AKIN
  3. Danışmanlar: UZMAN EYLEM ÖZGÜN ÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Çalışmamızda farklı etiyolojilere sahip akut pankreatit hastasını Revize Atlanta Sınıflaması'na göre hafif, orta ve şiddetli olarak 3 gruba ayrılmış ve hastaneye başvuru anında CRP/albümin ve trombosit/lenfosit oranlarının akut pankreatitin şiddetini ve prognozunu belirlemede bir belirteç olarak kullanılabilirliğini, sık kullanılan Ranson ve BİSAP skorlama yöntemleri ile kıyaslayarak araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif olarak dizayn edilmiş, Aralık 2020-Aralık 2022 tarihleri arasında Prof.Dr.Cemil Taşcığlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Servisi'nde yatan 294 akut pankreatit hastası dahil edilmiştir. Aktif malignite tanısı bulunan hastalar, çalışma dışı bırakılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS versiyon 17.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerde p3 varlığı,hafif pankreatit grubunda orta ve şiddetli gruplardan düşük saptanmıştır. Şiddetli grubun BISAP Skoru ortalamaları (p=0,0001) ve BISAP Skoru >2 varlığı, hafif ve orta gruplardan yüksek bulunmuştur. (p=0,0001). Orta AP belirlemede başvuru anında bakılan Ranson Skoru (p=0,822) istatistiksel olarak anlamsız bulunmuş, BISAP Skoru (p=0,042), CRP/Albümin (p=0,0001) ve PLO (p=0,0001) istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Orta AP predikte etmede başvuru anındaki Ranson Skoru >1 için duyarlılık %41,51, özgüllük %75,35, PPV %29,3, NPV %83,9, LR(+) değeri 1,18; BISAP >1 için duyarlılık %58,49, özgüllük %95,45, PPV %44,4, NPV %82,4, LR(+) 2,02; CRP/Albümin >0,478 için duyarlılık %90,57, özgüllük %62,27, PPV %46,6, NPV %96,5, LR(+) 2,40; PLO >172,82 için duyarlılık %79,25, özgüllük %71,82, PPV %40,4, NPV %93,5, LR(+) 2,81 bulunmuştur. Şiddetli AP ayrımında Ranson Skoru >1 için duyarlılık %42,63, özgüllük %65,23, PPV 15,6, NPV 94,8, LR(+) 1,12; BISAP Skoru >2 için duyarlılık %52,63, özgüllük %95,43, PPV %50,0, NPV %95,9, LR(+) değeri 9,53; CRP/Albümin >1,272 için duyarlılık %78,95, özgüllük %83,94, PPV %52,0, NPV %97,9, LR(+) 4,92; PLO>190,84 için duyarlılık 77,78, özgüllük 78,18, PPV 42,6, NPV 97,7, LR(+) 3,56 bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamız, erken dönemde akut pankreatit şiddetini, prognozunu, komplikasyonlarını ve mortalitesini öngörmek amacıyla hastaneye başvuru sırasında rutin bakılan hemogram ve biyokimya testlerinden elde edilebilen CRP/albümin ve trombosit/lenfosit oranlarının kullanılabilirliğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, acute pancreatitis patients with different etiologies were divided into 3 groups, as mild, moderate and severe, according to the Revised Atlanta Classification. We aimed to investigate the usability of CRP/albumin and platelet/lymphocyte ratios at the time of admission to the hospital as a marker in determining the severity and prognosis of acute pancreatitis, by comparing it with thecommonly used Ranson and BİSAP scoring methods. Materials and Methods: Our study was retrospectively designed and included 294 acute pancreatitis patients hospitalized in the Internal Medicine Service of Prof.Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital between December 2020 and December 2022. Patients with active malignant infection were excluded from the study. Statistical analyzes were performed with using SPSS version 17.0 program and In statistical analysis, p2 was higher than mild and moderate groups. (p=0.0001). Ranson Score (p=0.822) measured at the time of admission to determine the moderate group was found to be statistically insignificant, high BISAP score (p=0.042), CRP/Albumin (p=0.0001) and PLR elevation (p=0.0001) were statistically insignificant. was found to be significant. In predicting the presence of moderate AP for BISAP>1, sensitivity 58.49%, specificity 95.45%, PPV 44.4%, NPV 82.4%, LR(+) 2.02; CRP/Albumin>0.478 sensitivity 90.57%, specificity 62.27%, PPV 46.6%, NPV 96.5%, LR(+) 2.40; PLR cut-off value >172.82, sensitivity 79.25%, specificity 71.82%, PPV 40.4%, NPV 93.5%, LR(+)2,81 were found. In predicting of severe AP, for Ranson Score >1, sensitivity 42.63%, specificity 65.23%, PPV 15.6, NPV 94.8, LR(+)1.12; for BISAP>2 sensitivity 52.63%, specificity 95.43%, PPV 50.0%, NPV 95.9%, LR(+) 9.53; for CRP/Albumin >1.272 sensitivity 78.95%,specificity 83.94%, PPV 52.0%, NPV 97.9%, LR(+) 4.92; for PLR >190.84. sensitivity 77.78, specificity 78.18, PPV 42.6, NPV 97.7, and LR(+) 3.56 were found. Conclusion: Our study showed the usability of CRP/albumin and platelet/lymphocyte ratios, which can be obtained from routine hemogram and biochemistry tests at hospital admission, in order to predict the severity, prognosis, complications and mortality of acute pancreatitis in the early period.