Tekstil tasarımında biyomimetik yaklaşımlar
Biomimetic approaches in textile design
  1. Tez No: 775246
  2. Yazar: ELİF TATARİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IRMAK BAYBURTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Günümüzde teknoloji, her gün değişmekte-gelişmektedir ve bu gelişmede artan nüfusun etkisi büyüktür. Bu doğrultuda ihtiyaçlar fazlalaşmakta ve değişmektedir. Nüfusun çoğalması, çevreye atılan atıkların artmasına neden olmaktadır. Tekstil Endüstrisi'nin Dünya'yı kirleten ikinci büyük sektör olması nedeniyle araştırmacılar, doğadaki nesnelerin kendi yaşam sistemlerinin incelenmesine yönelmişlerdir. Doğadaki varlıklar yaşamları boyunca kendilerini çeşitli olumlu-olumsuz durumlara karşı koruma yetisi kazanmışlardır ve kendi ihtiyaçlarını karşılarken yeterli miktarda kullanım sağlayarak yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu varlıkların dış görünüşü, hareketleri ve gösterdikleri tepkilerden ilham alınmıştır. Örnek alınan bazı ilhamlar sonucunda çevreye atılan atıklar ve su tüketimi gibi önemli etkenlerin minimuma indiği görülmüştür. Çalışmada; teknolojinin gelişmesiyle birlikte, doğadaki varlıklardan ilham alınan 10 nesneye yer verilmiştir. Ayrıca yine doğadan alınan bir ilham örneği ile giyim alanında tasarım önerisi ilgili tez çalışmasında sunulmuştur. Tez çalışmamda amaç; doğadan alınan örneklemlerin tekstil veya giyim ürünlerinde tercih edilmesindeki nedenlerin materyalin işlevsel veya görsel etkilerinin araştırılmasıdır. Bu doğrultuda tasarımcılara ve bu alana ilgi duyan araştırmacılara ürün tasarımlarında katkı sağlayarak yol gösterici olması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda yapılan araştırmada, yerli-yabancı kitaplardan, akademik makale ve tez çalışmalarından biyomimetik alanında yapılan yayınlar irdelenerek, tasarımlarda materyalin yansıttığı görselliğin ön planda olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, technology is changing and developing every day, and the influence of the growing population on this development is great. In this way, the needs are increasing and changing. The proliferation of the population leads to an increase in waste thrown into the environment. Due to the fact that the Textile Industry is the second largest sector polluting the Earth, researchers have turned to the study of the own living systems of objects in nature. Beings in nature have gained the ability to protect themselves against various positive and negative situations throughout their lives and maintain their lives by providing sufficient use while meeting their own needs. The external appearance of these beings, their movements and their reactions were inspiring. As a result of some inspirations taken as an example, it has been seen that important factors such as water consumption and waste thrown into the environment have been reduced to a minimum. In the study, 10 objects inspired by nature with the developpement of technology are included. In addition, a design proposal in the area of clothing with an example of inspiration taken from nature is presented in the related thesis. The aim of my thesis is to investigate the reasons why samples taken from nature are preferred in textile or clothing products, that is, the functional or visual effects of the material. In this way, it is intended to be a guide for designers and researchers who are interested in this area by contributing to their product designs. In this context, the research conducted examined the publications made in the area of biomimetics from domestic and foreign books, academic articles and dissertations, and concluded that the visuals reflected by the material are at the forefront of the designs.