Sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim'in firmaların piyasa değeri üzerine etkileri: BİST 100 örneği
The effects of sustainability and corporate governance on the market value of firms: Case of BIST 100
  1. Tez No: 775247
  2. Yazar: UMUT YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Son yıllarda Dünya'da yaşanan çevre kirliliği, doğal felaketler, hızlı üretim artışının ortaya çıkardığı çevresel sorunlar gibi etmenler Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yönetim kavramlarının önemini firmalar ve tüm paydaşlar için daha da arttırmıştır. Finans literatürüne göre firmaların nihai amacı piyasa değerlerini maksimize etmek olmalıdır. Bu nihai amaca en iyi şekilde ulaşabilmek için de firmaların piyasa değerlerini etkileyen faktörleri iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Ayrıca yatırımcıların servetlerini arttırabilmeleri için de yatırım yapacakları firmaların piyasa değerlerinin hangi faktörlerden ne şekilde etkilendiklerini bilmeleri önemlidir. Bu bağlamda son yıllarda her alanda öncelikli bir kavram olarak ön plana çıkan sürdürülebilirlik ve kurumsal yönetim kavramlarının borsaya kote firmaların piyasa değerleri üzerindeki etkisinin araştırılması hem firmalar hem de yatırımcılar açısından değerli bulgular ortaya koyacaktır. Çalışmanın ilk üç bölümünde literatür taraması olarak değerlendirilebilecek şekilde, Sürdürülebilirlik, Kurumsal Yönetim, Sürdürülebilirlik Endeksi ve Kurumsal Yönetim Endeksi kavramlarından yola çıkarak genel bir değerlendirme yapılmıştır. Araştırmanın yöntem ve uygulama bölümleri olan dördüncü ve beşinci bölümde ise uygulanacak yöntem ve BİST 100 endeksindeki imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların Sürdürülebilirlik ve Kurumsal Yönetim Endeksinde yer alıp almamalarına göre piyasa değerlerinin nasıl etkilendiğine dair değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, factors such as environmental pollution, natural disasters, and environmental problems caused by rapid production increase have raised the importance of the Sustainability and Corporate Governance concepts for businesses and all stakeholders. According to the finance literature, the ultimate goal of firms should be to maximize their market value. In order to achieve this ultimate goal in the best way, companies need to analyze the factors affecting their market values. In addition, it is important for investors to know how the market values of the companies they will invest in are affected by several factors so that they can increase their wealth. In this context, investigating the effects of sustainability and corporate governance concepts, which have come to the fore as priority concepts in every field, on the market values of listed companies will reveal valuable findings for both companies and investors. In the first three parts of the study, a general overwiev of Sustainability, and Corporate Governance concepts, Sustainability Index and Corporate Governance Index, is given. In the fourth and fifth sections, which are the method and application sections of the research, evaluations are made about how the market values are affected and whether the companies operating in the manufacturing industry are included in the Sustainablity Index and Corporate Governance Index.