Batı Avrupa'da yükselen popülist radikal sağ ve Avrupa Birliğine etkisi: Avusturya, Hollanda ve Fransa örnekleri
The rising populist radical right in Western Europe and its effects on the European Union: Cases of Austria, Netherlands and France
- Tez No: 775281
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERTAN AKBABA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Batı Avrupa'da 1980 sonrası ortaya çıkan popülist radikal sağ, 1990'lı yıllarla beraber Avrupa siyasi sahnesinde görünür bir hal almıştır. Bu parti ailesi yerel, ulusal ve Avrupa düzeyinde elde ettiği oy oranları ve kazandığı sandalyeler ile güçlü siyasal aktörler haline gelerek, günümüzde Batı Avrupa'da mevcut siyasal gelişmelerin ana öznesi konumunda bulunmaktadırlar. Popülizm ve yerlilik siyaseti temelinde toplumu biz ve onlar olarak iki kutba ayıran program ve söylemleri ile, bu marjinal söylemlerin ana akım bir konjonktüre dönüşmesi, bu partilere olan ilginin artmasının sebebidir. Ayrıca farklı düzeylerde aldığı yüksek oy oranları dikkatleri bu partilerin başarısına etki eden faktörlere yöneltmiştir. Bu çalışma“popülist radikal sağ partilerin ideolojisi nedir”ve“popülist radikal sağ partilerin 1990 sonrası yükselişine etki eden faktörler nelerdir”sorularına cevap aramaktadır. Bu çalışmanın amacı, popülist radikal sağ partilerin“öteki”algısına yönelik yabancı karşıtı, göçmen karşıtı ve İslam karşıtı popülist söylemlerini analiz etmektir. Örnek olay incelemesi yapılan çalışmada, Avusturya'da Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ), Hollanda'da Özgürlük Partisi (PVV) ve Fransa'da Ulusal Birleşme (RN) partilerinin söylemleri analiz edilmiştir. Analiz sonucunda incelenen üç partinin yabancı, göç ve İslam karşıtı söylemlerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda bu partilerin programlarındaki diğer konuların göç ve İslam karşıtlığını meşrulaştırmak amacıyla bir araç olarak kullanıldığı saptanmıştır. Popülist radikal sağ partilerin, Avrupa Parlamentosu'nda Demokrasi ve Kimlik (ID) grubu şemsiyesinde bir araya gelmeleri, sadece ulusal değil, ulus-üstü bir etkiye de sahip olduklarını kanıtlamaktadır. Bu sebeple çalışmada popülist radikal sağ partiler hem ulusal düzeyde, hem de Avrupa düzeyinde incelenmiştir Bu doğrultuda Avrupa şüphecisi popülist radikal sağın Demokrasi ve Kimlik Grubu üzerinden Avrupa Birliği'ne olan etkisi analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The populist radical right, which emerged in Western Europe after 1980's, has become visible in the European political scene with the 1990s. This party family is the main subject of the current political developments in Western Europe via becoming powerful political actors with the vote maximization at the local, national and European levels. The programs and discourses of the populist radical right parties that divide the society into two poles as us and them on the basis of populism and nativism, and a conjuncture where these marginal discourses become mainstream, are the reasons for the increasing interest towards these parties in the society. However, the high vote rates they receive at different levels draws attention to the factors contributing to the success of these parties. This study attempts to answer the questions of“What is the ideology of populist radical right parties?”and“What are the factors affecting the rise of the populist radical right after the 1990s?”The aim of this study is to analyze the anti-foreign, anti-immigrant and anti-Islamic discourses of populist radical right parties towards the“other”. In the case study, the discourses of Austrian Freedom Party (FPÖ) in Austria, Freedom Party (PVV) in Netherlands and Rassemblement National (RN) in France are analyzed. As a result of the analysis, it is determined that the discourses of the three parties examined are similar to one another towards foreigners, immigration and in anti-Islamism. At the same time, it was determined that other topics in the programs of these parties are used as a tool to legitimize anti-immigration and Islamophobia. The fact that the populist radical right parties come together under the umbrella of the Democracy and Identity (ID) party group in the European Parliament proves that these parties have not only a national but also a supranational influence. For this reason, in this study, populist radical right parties are examined both at the national and European levels. In this direction, the impact of the Eurosceptic populist radical right parties and their influence on the European Union has been analyzed.