Davranışsal iktisat ekseninde e-ticaret yorumlarının akademisyenlerin satın alma kararlarına etkileri: Süleyman DemirelÜniversitesi ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi üzerine bir uygulama
The effects of e-commerce reviews on the purchasing decisionsof academicians on the axis of behavioral economics: A practice on Süleyman Demirel University and Isparta Uygulamalı Bilimler University
- Tez No: 775280
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Web teknolojilerinin gelişimi ile birlikte insanlar çevrimiçi yollarla çok daha kolay bir şekilde ihtiyaçlarını gidermeye başlamışlardır. E-ticaret sitelerinde bulunan ürün/hizmetlerin çok çeşitliliğe sahip olması, işlemlerin daha hızlı gerçekleştirilmesi ve alışverişlerin zamandan bağımsız olarak gerçekleştirilebilmesi gibi avantajlar, gün geçtikçe daha fazla tüketicinin internet üzerinden alışveriş yapmasını sağlamaktadır. Ancak günümüz küresel rekabet ortamında işletmeler sürdürülebilir bir avantaj sağlayabilmek için tüketicilerin dikkatini ve ilgisini çekmek zorundalardır. Kalıcı müşteriler elde edebilmek için öncelikle tüketicilerin satın alma süreçlerinde nasıl davrandıklarını algılamak işletmeler açısından önemlidir. Çeşitli ürünler karşısında tüketiciler, satın alma kararı vermeden önce bilgi arama sürecine girmekte ve çeşitli yollarla ürünler hakkında bilgi sahibi olmaktadırlar. İletişim teknolojilerinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan eWOM, tüketicilerin internet üzerinden ürünler hakkında paylaşımlar yapmalarına ve görüntülemelerine olanak sağlamaktadır. Türkiye'de tüketici yorumlarını okuyan e-tüketicilerin %70 oranında olduğu bilinmekte ve bu yaklaşık 44 milyon kişiden oluşmaktadır. Bu araştırmanın konusunu azımsanamayacak ve gün geçtikçe artan sayıda olan e-tüketicilerin davranışları oluşturmaktadır. Pazarlama açısından önemli bir yere sahip olan tüketici davranışları aynı zamanda davranışsal iktisat disiplini içerisinde kendisine yer bulmaktadır. Çalışmada öncelikle davranışsal iktisat bağlamında tüketicilerin iktisadi faaliyetleri altında yatan psikolojik sebepler araştırılmıştır. Sonrasında ise akademisyenlerin tüketici yorumlarını okumaya karşı tutumları ile satın alma karar süreci arasındaki ilişki Yapısal Eşitlik Modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak bu değişkenler arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki görülmüştür.
Özet (Çeviri)
With the development of web technologies, people have started to meet their needs much more easily online. Advantages such as the wide variety of products/services on e-commerce sites, faster transactions, and the ability to shop independently of time enable more and more consumers to shopping online. However, in today's global competitive environment, businesses have to attract the attention and interest of consumers in order to provide a sustainable advantage. In order to obtain permanent customers, it is important for businesses to perceive how consumers behave in their purchasing processes. In the face of various products, consumers enter the process of searching for information before making a purchase decision and gain information about the products in various ways. eWOM, which emerged with the development of communication technologies, allows consumers to share and view products on the internet. It is known that 70% of e-consumers read consumer comments in Turkey and this consists of approximately 44 million people. The subject of this research is the behavior of e-consumers, which cannot be underestimated and is increasing day by day. Consumer behavior, which has an important place in terms of marketing, also finds its place in the discipline of behavioral economics. In the study, first of all, the psychological reasons underlying the economic activities of consumers were investigated in the context of behavioral economics. Afterwards, the relationship between academicians' attitudes towards reading consumer reviews and the purchasing decision process was analyzed using the Structural Equation Model. As a result, a positive and significant relationship was observed between these variables.