Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanılı çocuk hastalarda makula ve optik sinir vasküler yapılarının optik koherens tomografi anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of macular and optic nerve vascular structures in pediatric patients with attention deficit hyperactivity disorder by optical coherence tomography angiography
  1. Tez No: 775282
  2. Yazar: ESRA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL İREM UÇGUN ZEKİ FİKRET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Merkezi sinir sisteminde dopamin ve noradrenalin işlev bozukluğu sonucu ortaya çıktığı düşünülen Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) hastalığının beyin ve retina arasındaki embriyonik benzerlik nedeniyle retina ve optik sinirde oluşturacağı değişiklikleri incelemek amacıyla; DEHB tanısı almış çocuk hastaların optik koherens tomografi ile santral maküla, retina sinir lifi tabakası, ganglion hücre tabakası kalınlıklarını; optik koherens tomografi anjiografi ile koroid kalınlığının, retina ve optik sinir vasküler yapılarının değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve yöntem: Ankara Şehir Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne Şubat 2022- Mayıs 2022 tarihlerinde başvuran, DEHB tanısı almış 25 çocuk hasta ile, Ankara Şehir Hastanesi Göz Hastalıkları Kliniği'ne başvurmuş 20 sağlıklı gönüllü çalışmaya alındı. Hastaların sağ gözü çalışmaya dahil edildi. Tüm katılımcılara en iyi düzeltilmiş görme keskinliği, göz içi basınç ölçümü, biyomikroskopi ile ön segment ve fundus muayenesi, OKT ile retina sinir lifi tabakası (RSLT) kalınlığı, ganglion hücre tabakası (GHT) kalınlığı ve santral maküla kalınlığı (SMK) ölçümleri yanı sıra optik koherens tomografi anjiografi (OKTA) ile koroid kalınlığı, yüzeyel ve derin retinal kapiller pleksustaki, koryokapillaristeki, optik diskteki vasküler dansite değerleri kaydedildi. Gruplar arasında tüm ölçümler karşılaştırıldı. Bulgular: Gruplar arasında RSLT, GHT, koroid kalınlığı değerleri açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Purpose: In order to examine the changes in the retina and optic nerve due to the embryonic similarity between the brain and retina of Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD), which is thought to occur as a result of dopamine and noradrenaline dysfunction in the central nervous system; Optical coherence tomography of pediatric patients diagnosed with ADHD determined the central macula, choroid, retinal nerve fiber layer and ganglion cell layer thicknesses; we aimed to evaluate retinal and optic nerve vascular structures by optical coherence tomography angiography. Materials and Methods: 25 pediatric patients diagnosed with ADHD who applied to Ankara City Hospital Child and Adolescent Psychiatry Clinic between February 2022 and May 2022 and 20 healthy volunteers who applied to Ankara City Hospital Ophthalmology Clinic were included in the study. The right eye of the patients was included in the study. All participants were given best-corrected visual acuity, intraocular pressure measurement, anterior segment and fundus examination with biomicroscopy, retinal nerve fiber layer (RNFL) thickness, ganglion cell layer (GHT) thickness and central macular thickness (CMT) measurements with optical coherence tomography; choroidal thickness, vascular density values in retina, choriocapillaris and optic disc were recorded with optical coherence tomography angiography (OCTA). All measurements were compared between groups. Results: There was no significant difference between the groups in terms of RNFL, GHT, and choroidal thickness values (p>0,05).