Türkiye'de kooperatifciliğin tarihsel gelişiminde devletin rolü ve insiyatifi: Gökçeada örneği
The role and initiative of the state in the historical development of cooperativeness in Turkey: The case of Gökçeada
- Tez No: 775302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı, Gökçeada ilçesinde bulunan kooperatiflerin genel bir değerlendirmesi yapılarak, kooperatif ortaklarının üye olma nedenleri ile üyesi oldukları kooperatiflerden memnuniyet derecelerini inceleyerek mevcut kooperatiflerin zayıf yönlerinin giderilmesine ve güçlü yönlerinin geliştirilmesine çözüm önerileri getirmektir. Çalışmada, Gökçeada'da bulunan kooperatiflerin işletilmesi ve bu kooperatiflere bağlı ortakların kooperatif faaliyetlerinden memnuniyetlerini etkileyen alanlardaki sorunlarıyla ilgili çözüm önerileri üzerine fikirler sunulmaya çalışılmıştır. Öte yandan, kooperatiflerinin sürdürülebilir ve başarılı olanlarını belirlemek amaçlanmıştır. Böylece, kooperatiflere bağlı ortakların memnuniyetsiz oldukları faaliyetlerde kooperatiflerin neden başarısız oldukları sorularını sormak ve onları çözüm yoluna götürmek ana hedef olarak seçilmiştir. Çalışma kapsamında araştırma bölgesinde bulunan kooperatif ortakları ile derinlemesine mülakat gerçekleştirilmiştir. Mülakat sonucunda elde edilen verilerin nitel analizleri sonucunda, kooperatif ortaklarının ekonomik anlamda memnuniyet durumlarının gelir artışı kaynaklı olduğu ve sosyal anlamda memnuniyetlerinin toplum içerisinde saygınlık kazanımı ve dayanışma sağlaması kaynaklı olduğu görülmüştür. Buna ek olarak kooperatif ortaklarının kooperatiflerden sosyal olarak daha fazla fayda sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to make a general evaluation of the cooperatives in Gökçeada district, to examine the reasons for membership of the cooperative members and the degree of satisfaction with the cooperatives they are members of, and to offer solutions to eliminating the weaknesses of the existing cooperatives and improving their strengths. In the study, it has been tried to present ideas on the operation of the cooperatives in Gökçeada and the solutions to the problems of the members of these cooperatives in the areas that affect their satisfaction with the cooperative activities. On the other hand, it is aimed to determine the sustainable and successful cooperatives. Thus, it has been chosen as the main objective to ask the questions why the cooperatives fail in the activities that the members of the cooperatives are dissatisfied with and to lead them to a solution. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with the cooperative partners in the research area. As a result of the qualitative analysis of the data obtained as a result of the interview, it has been seen that the economic satisfaction of the cooperative members is due to the increase in income, and the social satisfaction is due to the gaining of prestige and solidarity in the society. In addition, it has been determined that cooperative members benefit more socially from cooperatives