Doğrudan öğretim yönteminin Otizm Spektrum Bozukluğu olan çocukların 5N1K - okuduğunu anlama becerilerine etkisi
The effect of direct instruction method on 5W1H - readingcomprehension skills of children with Autism Spectrum Disorder
  1. Tez No: 775303
  2. Yazar: GÜLCAN YÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEVİYE TUĞBA TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada; okuma yazma öğrenmiş 8-10 yaş arası otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda doğrudan öğretim yönteminin 5N1K- okuduğunu anlama becerileri üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada tek denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 7-10 yaş arasında, devlet/üniversite hastanelerinden otizm spektrum bozukluğu tanısı alan 3 çocuk oluşturmuştur. Bu araştırma 2021-2022 öğretim yılında MEB'e özel eğitim okulunda gerçekleştirilmiştir. Değerlendirme oturumları öğrencilerin ders saatlerini etkilemeyecek biçimde planlanmış ve uygulama süresi 1 ay olarak planlanmıştır. Bu araştırmada çalışma grubunun sosyodemografik bilgileri araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu ile toplanmıştır. Öğrencilerin okuma becerisini değerlendirmek için basit düzeyde cümlelerden oluşan ölçüm aracı ve kayıt formu geliştirilmiştir. Bu araç uygulanarak öğrencilerin okuma düzeyi belirlendikten sonra Lali Yayınlarının“5N1K Seti”nden oluşan konuşma kartları ile görsele dayalı 5N1K değerlendirmesi yapılacaktır. 5N1K okuduğunu anlama becerisine yönelik cümleler hazırlanılmıştır. Tek denekli deneysel desenlerden davranışlar arası çoklu yoklama modelinin kullanıldığı bu araştırmada veriler grafik olarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular doğrudan öğretim yönteminin otizm spektrum bozukluğu olan çocuklara 5N1K becerilerinin öğretilmesinde etkili olduğunu, öğrenilen 5N1K becerileri uygulama yapıldıktan sonra gerçekleştirilen izleme oturumlarında da kalıcı olduğunu, farklı kişilere öğretmen ve velilere genellediklerini göstermektedir. Araştırmada, sosyal geçerlik bulgularının olumlu yönde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research the effect of direct instruction method on 5W1H skills of children with autism spectrum disorder between the ages of 8 and 10 who have learned to read and write was investigated. The model of this research, a multi-probe model with inter-behavioral probe phase, which is one of the single-subject research models, was used. The sample of this research consisted of 3 children aged 7-10, diagnosed with autism spectrum disorder from state/university hospitals. This research was carried out in Special Education Institutions and a special education school for the Ministry of National Education in the 2020-2021 academic year. Evaluation sessions were planned in a way that would not affect the course hours of the students and the implementation period was planned as 1 month. In this study, the sociodemographic information of the study group was collected with the personal information form created by the researcher. A measurement tool consisting of simple sentences and a registration form will be developed to evaluate students' reading skills. After determining the reading level of the students by applying this tool, a visual-based 5W1H assessment will be made with LALİ YAYINLARI 5N1K cards consisting of“Four Word Sentences”. Sentences for the 5W1H skill have been prepared. The data were analyzed graphically in this study, in which the inter-behavioral multiple probe model, which is one of the single-subject experimental designs, was used. The findings obtained in the study show that the direct teaching method is effective in teaching 5W1H skills to children with autism spectrum disorder, the learned 5W1H skills are also permanent in the follow-up sessions held after the practice, and they generalize to different people, teachers and parents. In the research, it was determined that the social validity findings were positive.