Çukurova koşullarında yetiştirilen ıtır (Pelargonium graveolens) bitkisinde farklı biçim zamanının verim ve kalite özelliklerine etkisi
The effect of different harvest times on yield and quality characteristics of Pelargonium graveolens (geranium) grown in Çukurova conditions
  1. Tez No: 775324
  2. Yazar: DENİZ ÇOĞALAN
  3. Danışmanlar: PROF. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çukurova Üniversitesi Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında 2021 yılında yapılan bu araştırmada; Itır (Pelargonium graveolens) bitkisinde farklı biçim zamanlarının verim ve kalite özelliklerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada çiçeklenme öncesi, tam çiçeklenme ve çiçeklenme sonrası olmak üzere 3 farklı dönemde biçimler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre Pelargonium graveolens bitkisinde en yüksek bitki boyu (34.3 cm), dal sayısı (10.10 adet), taze herba verimi (716.37 kg/da), kuru herba verimi (161.3 kg/da), taze yaprak verimi (537.4 kg/da), kuru yaprak verimi (106.77kg/da)'nin çiçeklenme sonrası dönemde yapılan biçimlerden elde edilmiştir. En yüksek uçucu yağ oranı (%0.31) ve uçucu yağ verimi (11.3 kg/da) ise tam çiçeklenme döneminde elde edilmiştir. Uçucu yağ ana bileşenlerinin geraniol (%3.14-18.1), citronellyl formate (%11.8-15.7), citronellol (%27.9-36.5) ve l-menthone (%7.49-9.33) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research conducted in the trial area of Çukurova University Field Crops Department in 2021; It was aimed to determine the effect of different harvest times on yield and quality characteristics of Itır (Pelargonium graveolens). In the research, harvest were made in 3 different periods: before flowering, full flowering and after flowering. According to the data obtained, Pelargonium graveolens plant has the highest plant height (34.3 cm), number of branches (10.10 units), fresh herb yield (716.37 kg/da), dry herb yield (161.3 kg/da), fresh leaf yield (537.4 kg/da). da), dry leaf yield (106.77kg/da) in the post-flowering period. The highest essential oil rate (0.31%) and essential oil yield (11.3 kg/da) were obtained during the full flowering period. The main components of essential oils were identified as geraniol (3.14-18.1%), citronellyl formate (11.8-15.7%), citronellol (27.9-36.5%) and l-menthone (7.49-9.33%).