Bisiklet Hırsızları ve Umut'un gerçekçiliği
Bicycle Thieves and Hope's realism
  1. Tez No: 775347
  2. Yazar: SEZER SELÇUK ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bisiklet Hırsızları ve Umut'un Gerçekçiliği çalışmasının amacı, gerçekçi sinemanın ulusal ve uluslararası çapta iki örneği ve başyapıtı olan iki filmin üzerinden gerçekçilik incelemesi yapmaktır. Çalışmaya İtalyan yeni gerçekçilik ve Türk toplumsal gerçekçilik incelenerek başlanmış ve İtalyan yeni gerçekçilik akımının öncülerinden olan Vittorio De Sica'nın 1948 yapımı Bisiklet Hırsızları ve Türkiye'de gerçekçi sinemanın en önemli örneklerinden Yılmaz Güney'in 1970 yapımı Umut filmleri seçilmiştir. Bu iki filmin benzerliklerini, farklılıklarını incelemek ve bu filmler ışığında iki ülkenin sinema alanındaki gerçekçilik yaklaşımlarını ortaya koymak amaçlanmaktadır. Bu çalışmada İtalya Roma'da ve Adana'da fotografik çekimler yapılarak iki filme ilişkin görsel belgeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study Bicycle Thieves and Hope's Realism is to examine realism through two films that are masterpieces and national and international examples of realistic cinema. The study started by examining Italian neorealism and Turkish social realism, and the 1948 film Bicycle Thieves by Vittorio De Sica, one of the pioneers of the Italian neorealism movement, and the 1970 film Hope by Yılmaz Güney, one of the most important examples of realistic cinema in Turkey, were selected. It is aimed to examine the similarities and differences of these two films and to reveal the realism approaches of the two countries in the field of cinema in the light of these films. In this study, visual documents related to the two films were obtained by making photographic shots in Rome/Italy and Adana/Turkey.