Politik sinemada işçi sınıfı temalarının işlenişi: Ken Loach sineması
The work of working classes in political cinema: Cinema of Ken Loach
- Tez No: 560184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Performing and Visual Arts, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
“Politik Sinemada İşçi Sınıfı Temalarının İşlenişi: Ken Loach Sineması”başlıklı bu hem biyografik hem de teknik tez niteliğindeki çalışmada, sinema ve politika kavramlarının kısa bir tarihçesine değinildikten sonra, işçi sınıfının Ken Loach sinemasına yansımaları detaylı biçimde irdelenmiştir. Çalışma, genel hatlarıyla üç bölüm halindedir. İlk bölümde ideoloji, iktidar, politika olgularının tarihsel gelişimi geniş biçimde tanımlandıktan sonra sinemada politik yaklaşımla eserler vermiş olan ilk dönem kuramcıların filmleri kısaca incelenmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda S .M. Eisenstein'ın Stacka (Grev) filmi, Fritz Lang'ın Metropolis filmi, Charlie Chaplin'in Modern Times (Modern/Asri Zamanlar) filmi, Vittorio De Sica'nın Ladri Di Bicciclette (Bisiklet Hırsızları) filmi ve Elio Petri'nin La Classe Operaia Va In Paradiso (İşçi Sınıfı Cennete Gider) filmi çalışmanın başında kapsamlı bir biçimde ele alınan filmler arasındadır. Tezin ikinci bölümünde ise yönetmenin hayatına genel anlamda bir bakış yapıldıktan sonra onun sinemasını farklı kılan nitelikler ortaya konulmuştur. Son bölümde ise Loach'un işçi sınıfının sorunlarını bariz biçimde tema olarak kullandığı filmler arasından örneklem olarak seçilen Kes, Riff-Raff, Land And Freedom, Bread And Roses, The Navigators, It's A Free World, Looking For Eric, I, Daniel Blake adlı filmleri metinsel bir tahlil metoduyla değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
“The process of working class themes in political cinema: Ken Loach Cinema”, which is a biographical and technical dissertation study, after referring to a short history of cinema and policy concepts, the working class's Ken Loach cinema Reflections are examined in detail. The study is in three sections with general lines. In the first part, after the historical development of ideology, ruling and policy cases were widely defined, the films of the first period of the film, which gave works with political approach in cinema, were studied briefly. In this context, S .M. Eisenstein'ın Stacka (Grev) film, Fritz Lang's Metropolis film, Charlie Chaplin's Modern Times (Modern/Asri Zamanlar) film, Vittorio De Sica's Ladri Di Bicciclette (Bisiklet Hırsızları) film and Elio Petri's La Classe Operaia Va's Paradiso (İşçi Sınıfı Cennete Gider) film is one of the most widely discussed films at the beginning of the study. In the second part of the thesis, after a general view of the director's life, the qualities that made his cinema different were revealed. In the last chapter, Loach was selected as a sample of the problems of the working class as a theme of the obvious Kes, Riff-Raff, Land And Freedom, Bread And Roses, The Navigators, It's A Free World, Looking For Eric, I, Daniel Blake named films were evaluated with a textual assay method.