Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran 18-70 yaş aralığındaki kişilerin kanser taramalarına yönelik tutumu
The attitude of people aged 18-70 who apply to the family medicine clinic at Ankara City Hospital towards cancer screeni̇ngs
- Tez No: 775348
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İRFAN ŞENCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Giriş ve Amaç: Ortalama yaşam süresinin uzamasıyla birlikte kronik hastalıklarla mücadele etmek yıllar içerisinde önemini arttırmıştır. Kronik hastalıklar içerisinde mortalite ve morbidite oranı en yüksek hastalıklardan birisi de kanserdir. Erken tanı ve tedavi hastanın yaşam kalitesini artırabilir ve kansere bağlı ölümlerin %50'sini önleyebilir. Bu çalışma toplumda kanser taramaları konusundaki tutum düzeyini belirleyip, bu konuda yapılabilecek çalışmalara yol göstermeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız Ankara Şehir Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'nde 359 kişi ile yapılan tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Çalışma grubu 10.03.2022-10.05.2022 tarihleri arasında polikliniğimize herhangi bir nedenle başvuran 18 yaşından büyük 70 yaşından küçük bireylerden oluşmaktadır. Çalışmamızda kanser tarama tutum ölçeği-kısa form kullanılmış olup, ölçek 2 ana bölümden ve 30 sorudan oluşmaktadır. İlk bölümde araştırmaya katılanlara sosyodemografik özelliklerini belirlemeye yarayan sorular yöneltilmiştir. Ölçeğin ikinci kısmında katılımcıların kanser taramaları konusunda tutum düzeyini belirlemeye yarayan olumlu ve olumsuz sorular yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
ntroduction And Aim: With the prolongation of the average life expectancy, the fight against chronic diseases has increased its importance over the years. Cancer is one of the diseases with the highest mortality and morbidity rates among chronic diseases. Early diagnosis and treatment can improve the patient's quality of life and prevent 50% of cancer-related deaths. This study aims to determine the level of attitude towards cancer screening in the society and to guide the studies that can be done on this subject. Materials and Methods: Our research is a descriptive study conducted with 359 people in Ankara City Hospital Family Medicine Outpatient Clinic. The study group consists of individuals older than 18 years of age and younger than 70 years of age, who applied to our polyclinic for any reason between 10.03.2022 and 10.05.2022. Cancer screening attitude scale -short form was used in our study, and the scale consists of 2 main parts and 30 questions. In the first part, questions were asked to the participants to determine their socio-demographic characteristics. In the second part of the scale, there are positive and negative questions that help to determine the attitude level of the participants about cancer screening.