İzmir İlinin coğrafik yapısı ve tarih içinde kent gelişiminin çevre sorunları açısından irdelenmesi
  1. Tez No: 77540
  2. Yazar: CEMAL MURAT UÇANLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İZMİR İLİNİN COĞRAFİK YAPISI VE TARİH İÇİNDE KENT GELİŞİMİNİN ÇEVRE SORUNLARI AÇISINDAN İRDELENMESİ UÇANLAR, Cemal Murat Yüksek Lisans Tezi, Çevre Anabilim Dalı Tez yöneticisi: Prof. Dr. Ümit ERDEM Temmuz, 1998, 72 sayfa Bu tezde İzmir ilinin coğrafik yapıya bağlı olarak tarihsel gelişimi ve bu gelişim esnasında yaşanan sorunlar incelenmiştir. Kent ve kentleşme kavramları, Nüfus artışı ile yanlış arazi kullanımlarına bağlı olarak meydana gelen çevre sorunları İzmir'in tarihsel gelişiminde izlenmeye çalışılmıştır. İzmir'in nerede ve nasıl kurulduğundan başlayarak hızlı nüfus göçüne bağlı olarak izlediği gelişimi fotoğraf ve haritalar aracılığı ile anlatılmaya çalışılmıştır. Anahtar Sözcükler : Kent, Kentleşme, Alan Kullanımı, Çevre Planlama, Çevre Sorunları.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EXAMINATION OF THE GEOGRAPH. STRUCTURE OF THE CITY OF IZMIR AND THE HISTORICAL DEVELOPMENT OF THE CITY FROM THE POINT OF VHCW OF THE ENVIRONMENTAL PROBLEMS UÇANLAR, Cemal Murat Msc in Environmental Main-Science Bracnh Supervisor : Prot Dr. Ümit ERDEM July, 1998, 72 pages Historical development of the city of Izmir depending on the geographical structure and the problems that are realised in the course of this development, have been examined in that thesis. The concepts of city and urbanisation, environmental problems that are realised depending on the population growing and the wrong usage of the areas have been tried to be observed in the historical development of Izmir. By beginning from where and how the city was founded, the developments depending on the fast migration of the population has been explained with the help of photographs and maps. Key words : City, Urbanisation, Migration of the Population, Usage of Area,