Capar Saatov'un 'Ak Dil' isimli eseri üzerine inceleme: Metin, dil ve üslup
An analysis on Capar Saatov's 'Ak Dil': Text, language and style
- Tez No: 775423
- Danışmanlar: PROF. DR. NACİYE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 835
Özet
Bu çalışmada, modern Kırgız edebiyatının temsilcilerinden biri olan Capar Saatov'un“Ak Dil”adlı eserinde yer alan 10 hikâye Kırgız Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılarak dil ve üslup yönünden incelenmiştir. Yazarlar eserleriyle dönemlere ışık tutarlar. Bunlardan birisi de Capar Saatov'dur. Gazeteci kimliğiyle 1970-1980 yılları arasında yaşanan olayları gözlemlemiş ve birçok olayda aksayan yönleri ön plana çıkararak hikâyelerini kaleme almıştır.“Ak Dil”kitabına aldığı hikâyelerden on tanesi, dönemi yansıtan ve yazarın istediği mesajları ileten eserler olarak seçilmiş ve tez bunlarla sınırlandırılmıştır. Hikâyelerin Kırgız Kiril Alfabesinden Türk Latin Alfabesine transkripsiyonu yapılmış ve Türkiye Türkçesine aktarılmıştır. Hikâyeler, doküman analiz yöntemi esas alınarak dil ve üslup yönünden incelenmiş ve muhyteva analizi yapılmıştır. Bu çalışmayla, Kırgız edebiyatında zirve yapmış isimlerin yanında diğer yazarların edebiyata katkıları ortaya koymak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study attempts to translate ten stories in“Ak Dil”by Capar Saatov, a leading representative of modern Kyrgyz literature, from Kyrgyz Turkish to Turkey Turkish and explores them regarding language and style. Authors generally shed light on their period thanks to their works, and one such exemplary character is Capar Saatov. As a journalist, he observed the phenomena between 1970 and 1980 and penned his stories by highlighting the failing aspects of many of these phenomena in his period. This dissertation is limited to ten of the stories in his work“Ak Dil”as those reflecting his period and conveying the messages he desires. The stories have been transcribed from the Kyrgyz Cyrillic Alphabet to the Turkish Latin Alphabet and then translated into Turkey Turkish. The stories are explored regarding language and style based on the document analysis method and the content analysis technique. This study also attempts to reveal the contributions of non-popular authors besides the prominent figures in Kyrgyz literature.