Kırgız Türkçesinde istem (Valenz)
Valency in Kyrgyz Turkish
  1. Tez No: 426091
  2. Yazar: SÜLEYMAN BARLAS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATABEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmada Kırgız Türkçesinde cümlede yüklem görevini üstlenen fiillere bağlanan tamlayıcıların hangi ad durumunda bulunması gerektiği üzerinde durulmuştur. Çalışmamıza konu olan fiiller sıklık derecesi 10 ve üzerinde olacak şekilde Capar Saatov'un“Ak Dil”, Kubatbek Cusupaliyev'in“Muzdak Dubaldar”, Çıñgız Aytmatov'un“Ak Keme”ve“Camiyla”adlı eserlerinden fişlenerek tespit edilmiş olup sıklığı 10'un altında kalanlar ise çalışmaya dâhil edilmemiştir. Çalışmanın giriş bölümünde tezin konusu, amacı ve önemi belirtildikten sonra, Kırgız Türkçesi, durum ekleri ve istem (valenz) kavramı ile ilgili bilgiler verilmiştir. İnceleme bölümünde yukarıda sayılan eserlerden tespit edilen fiillerin geçtiği cümleler verilerek hangi durum ekleriyle ilişkide oldukları gösterilmiş ve her cümlenin Türkiye Türkçesine aktarması yapılmıştır. Sonuç bölümünde ise fiillerin en çok hangi ad durumunu istedikleri tespit edilmiş, Kırgız ve Türkiye Türkçesinde ortak olan fiillerdeki istem farklılıklarına değinilerek bazı istatistiksel verilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study examines the Kyrgyz Turkish with respect to the use of valences of verbs in specific noun cases. The verbs in question are card-indexed with regard to their frequencies, being ten and more, in Capar Saatov's“Ak Dil”, Kubatbek Cusupaliyev's“Muzdak Dubaldar”and Çıñgız Aytmatov's“Ak Keme”and“Camiyla”and those whose frequencies are below ten are not included in the study. In the introductory chapter of the study, the subject, aim and significance of the thesis are specified, and the Kyrgyz Turkish, case suffixes and the concept of valence are elaborated on. The body part of the thesis analyzes the use of frequent verbs in the abovementioned texts with an eye to their relation with the case suffixes and presents the Turkish translations of each sentence. In the conclusion, the present study identifies which verb requires which valence along with a list of statistical data regarding the valence differences of the common verbs in Turkish and Kyrgyz Turkish.