Bilişsel davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitimin deprem yaşamış beliren yetişkinlerin bilişsel duygu düzenleme stratejilerine ve olumsuz duygusal semptom düzeylerine etkisi
The effect of cognitive behavior-based psycoeducation on cognitive emotion regulation strategies and levels of negative emotional symptoms of emerging adults with earthquake experience
- Tez No: 880914
- Danışmanlar: PROF. DR. DÖNDÜ ÇUHADAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, bilişsel davranışçı yaklaşım temelli psikoeğitimin deprem yaşamış beliren yetişkinlerin bilişsel duygu düzenleme stratejilerine ve olumsuz duygusal semptom düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrolü deneysel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini 18-29 yaş aralığındaki deprem yaşamış 61 beliren yetişkin oluşturmuştur. Araştırmanın verileri 23 Ekim-20 Aralık 2023 tarihleri arasında ''Kişisel Bilgi Formu'', ''Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği'' ve ''Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği'' ile toplanmıştır. Bilişsel Davranışçı Yaklaşım Temelli Psikoeğitim Programı hafta da 2 gün ve toplam 9 oturum grup eğitimi şeklinde uygulanmıştır. Psikoeğitim Programı sonrası müdahale grubunun kontrol grubuna göre uyumlu bilişsel duygu düzenleme alt ölçekleri toplam puan ortalamalarının anlamlı düzeyde yüksek olduğu, uyumsuz bilişsel duygu düzenleme alt ölçekleri toplam puan ortalamalarının anlamlı düzeyde düşük olduğu ve depresyon, anksiyete, stres alt ölçeği toplam puan ortalamalarının anlamlı düzeyde düşük olduğu belirlenmiştir (p0.05). Bilişsel Davranışçı Yaklaşım Temelli Psikoeğitim Programı deprem yaşamış beliren yetişkinlerin uyumlu bilişsel duygu düzenleme stratejilerini kullanma düzeyini artırmada, uyumsuz bilişsel duygu düzenleme stratejilerini kullanma düzeyini azaltmada ve depresyon, anksiyete, stres düzeylerini azaltmada etkilidir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a randomized controlled experimental study to determine the effect of cognitive behavioral approach-based psychoeducation on the cognitive emotion regulation strategies and negative emotional symptom levels of emerging adults who experienced an earthquake. The sample of the study consisted of 61 emerging adults between the ages of 18-29 who experienced an earthquake. The data of the research were collected between 23 October and 20 December 2023 with the“Personal Information Form”,“Cognitive Emotion Regulation Scale”and“Depression, Anxiety, Stress Scale”. Cognitive Behavioral Approach-Based Psychoeducation Program was implemented as group training 2 days a week and a total of 9 sessions. After the Psychoeducation Program, the intervention group's total score averages for the adaptive cognitive emotion regulation subscales were significantly higher, the maladaptive cognitive emotion regulation subscales total score averages were significantly lower, and the depression, anxiety, and stress subscale total score averages were significantly lower than the control group. was determined (p0.05). The Cognitive Behavioral Approach-Based Psychoeducation Program is effective in increasing the level of use of adaptive cognitive emotion regulation strategies, decreasing the level of use of maladaptive cognitive emotion regulation strategies, and reducing the levels of depression, anxiety and stress of emerging adults who have experienced an earthquake.