The forecast performance of classical time series models and machine learning algorithms on bitcoin series using exogenous variables
Klasik zaman serisi modellerinin ve makine öğrenme algoritmalarının bitcoin serisi üzerinde dışsal değişkenler kullanarak öngörü performansları
- Tez No: 775453
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYLAN YOZGATLIGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Zaman serisi analizi, günler, haftalar, aylar veya yıllar boyunca herhangi bir alandaki zaman serisine neler olduğuna dair önemli bilgiler verir. Bitcoin, ekonomi ve finansta özel ilgi gördüğü için en popüler teknolojidir. Bu çalışmada en popüler kripto para bitcoin fiyatları için zaman serisi öngörüleri ve modellemesi ile ilgili bazı yaklaşımlar incelenmiştir. Çalışmada klasik zaman serisi yöntemleri ile makine öğrenmesi algoritmaları karşılaştırılmıştır. Klasik zaman serisi modelleri olarak bütünleşik otoregresif hareketli ortalama (ARIMA) ve Holt'un Üstel Düzgünleştirme yöntemleri kullanılmış olup, makine öğrenmesi algoritmaları olarak Prophet, Bayes Sinir Ağı, İleri Beslemeli Sinir Ağı ve Uzun Kısa Süreli Bellek ve Rastgele Ormanlar yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan seri günlük olarak 2019-07-30 ile 2021-10-19 arasında seçilmiştir. Bitcoin fiyatları, bu modeller aracılığıyla en iyi iki kripto para birimi ethereum ve tether olan dışsal değişkenler, ekonomik ve teknolojik değişkenler ile tahmin edilmektedir. Modelin tahmin performanslarına göre, makine öğrenmesi yöntemleri çoğunlukla klasik zaman serisi yöntemlerinden daha iyi performans göstermektedir. Bitcoin fiyatları üzerinde dışsal değişkenler eklenerek kurulan Rastgele Orman algoritması ile iyi bir öngörü performansı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Time series analysis importantly gives insight into what happens to a time series on any subject for days, weeks, months or years. Bitcoin is the most popular technology since it has exclusive attention in economics and finance. In this study, some of the approaches are investigated about forecasting and modeling the most popular cryptocurency bitcoin prices.The performance of classical time series methods and machine learning algorithms are compared in the study. As classical time series models, Autoregressive Integrated Moving Average (ARIMA) and Holt's Exponential Smoothing methods are used, and Prophet, Bayesian Neural Network, Feed Forward Neural Network and Long Short Term Memory and Random Forest are the methods used as machine learning algortihms. The study period is chosen from 2019-07-30 to 2021-10-19 as daily. The bitcoin prices are predicted with exogenous variables which are ethereum and tether two top cryptocurrencies, economic and technological variables via these models. According to forecast performances of the models, machine learning methods mostly outperform the classical time series methods. With Random Forest algorithm, a very good forecast perfromance is obtained with the exogenous variables on the bitcoin prices.