Ön ısıtma uygulanmış nanopartikül katkılı alternatif yakıtın bir dizel motorunda etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of preheated nanoparticle additive alternative fuel in a diesel engine
- Tez No: 775452
- Danışmanlar: PROF. DR. HANBEY HAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Günümüzde insan nüfusu artışı ve beraberinde artan enerji ihtiyacının aksine bu ihtiyacı karşılayan fosil kaynakların azalması sonucu alternatif enerji kaynaklarının artışı hızlanmıştır. Bu kaynakların başında bitkisel yağlardan, hayvansal yağlardan ve atık yağlardan elde edilen biyodizel gelmektedir. Çalışmada, badem ve havuç ham yağlarından transesterifikasyon yöntemi ile badem metil ester (BME) ve havuç metil ester (HME) üretimi yapılmıştır. Üretilen metil esterler dizel yakıt ile farklı oranlarda (%20, %60, %100) karıştırılarak, nanopartikül katkısı ve ön ısıtma yapılarak sabit devir ve farklı yük (1kw, 1.5kw, 2kw, 2.5kw, 3kw) koşulları altında test edilmiştir. Deneyler, tek silindirli hava soğutmalı bir dizel motorda yapılmıştır. Ayrıca aynı ham yağlar dizel yakıtı ile farklı oranlarda (%10, %20, %40) karıştırılarak nanopartikül katkısı ve ön ısıtma yapılarak aynı deney şartları uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; metil ester kullanımında motor performansında düşüş ve emisyonlarda iyileşme görülmüştür. Ancak yapılan ön ısıtma işlemi ve nanopartikül katkıları sayesinde motor performansında artış olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the increase in alternative energy sources has accelerated as a result of the increase in human population and the decrease in fossil resources that meet this need, contrary to the increasing energy need. Biodiesel is obtained from vegetable oils, animal fats and waste oils. In the study, almond methyl ester (BME) and carrot methyl ester (HME) were produced from almond and carrot crude oil. Produced methyl esters are mixed in different ratios (20%, 60%, 100%) with nanoparticle additive and preheating at different loads (1kw, 1.5kw, 2kw, 2.5kw, 3kw) at constant speed (2000 dv/min) conditions with single cylinder air cooling. Performance and exhaust emission values of a diesel engine were investigated. In addition, the same experimental conditions were applied by mixing the same crude oils with diesel fuel at different rates (10%, 20%, 40%) by adding nanoparticles and preheating. According to the results obtained; In the use of methyl ester, a decrease in engine performance and an improvement in emissions were observed. However, it has been observed that there is an increase in engine performance thanks to the thermal and nanoparticle additives.