Arapça öğretmenliği bölümlerindeki öğretim elemanlarının öğrencilerin okuma becerilerini ölçme değerlendirme stratejileri
Instructors assessment and evaluation strategies to the reading skills of students in Arabic language teaching departments
- Tez No: 775454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL TURGUT KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ülkemizin içerisinde bulunduğu konumu gereği, dini ve sosyal kültürel özellikleri bakımından önemli bir yer tutan Arapça öğretimi, Osmanlı dönemi de dâhil olmak üzere Cumhuriyetin ilanından sonra da özel ve kamu kurumlarında sürdürülmektedir. Arapça eğitimi veren kamu ve özel kuruluşların yetişmiş eleman ihtiyaçlarını gidermek için de ülkemizde ilk olarak Gazi Üniversitesinde, son yıllarda da çeşitli devlet ve vakıf üniversitelerinde Arapça öğretmenliği programları açılmış olup bu kurumlarda on yıllardır öğretmen yetiştirilmektedir. Eğitimin ve özellikle de yabancı dil eğitiminin bir otokontrol sistemi olan ölçme ve değerlendirme, yabancı dil eğitiminin sürekli iyileştirilmesi için son derece önemlidir. Temel yabancı dil becerilerinden biri olan okuma-anlama becerileri de Arapça öğretmenliği programlarında müstakil ders olarak okutulmaktadır. Bu çalışmanın amacı Arapça öğretmenliği bölümlerinde görev yapmakta olan öğretim elemanlarının, öğrencilerin okuma becerilerini ölçme değerlendirme stratejilerini derinlemesine incelemektir. Araştırmada nitel araştırmada veri toplama yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme formuyla katılımcılardan alınan verilerin betimsel analizi yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Türkiye'deki tüm devlet ve özel üniversitelerinde Arapça öğretmenliği bölümlerinde okuma becerileri dersini vermekte olan öğretim elemanları oluşturmaktadır. Yapılan görüşmeler neticesinde elde edilen veriler, bulgular ve yorum kısmında verilmiş olup ayrıca sonuç ve öneriler kısmında da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Arabic language teaching, which has a significant place in terms of religious and cultural aspects due to our country's geopolitical situation, has continued in private and public institutions since the republic's establishment, including the Ottoman period. Many universities in our nation have started Arabic language teaching programs to suit the needs of skilled professionals of public and private institutions providing Arabic language education and have been training teachers for decades. Assessment and evaluation, as a self-control system of education and particularly foreign language education, are critical for the continual improvement of foreign language education. Reading comprehension, one of the fundamental foreign language abilities, is taught as a stand-alone subject in Arabic language programs. The present study aimed to investigate how instructors in Arabic language teaching departments test and evaluate students' reading skills. In the study, descriptive analysis of data collected from participants via a semi-structured interview form, one of the data gathering methods used in qualitative research, was conducted. The research's study group includes of lecturers who teach reading skills in Arabic language teaching departments at all public and private institutions in Türkiye. The data gathered from the interviews is presented in the results and interpretation part and reviewed in the conclusion and recommendations section.