Girit'teki Müslüman ve gayrimüslim cemaat ilişkilerine Osmanlı millet sistemi çerçevesinden bakmak
Looking at Muslim and non-Müslim community relations in Crete from the perspective of the Ottoman national system
- Tez No: 775510
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURİ ADIYEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Girit adası, Osmanlı için her zaman ayrıcalıklı bir statüye sahip olmuştur ki bağımsız bir eyalet olarak örgütlenmesi de bunun göstergesidir. Bu çalışmamızda bir Osmanlı toprağı haline geldikten sonra Girit adasında yaşayan gayrimüslimler ve Müslümanların sosyal, ekonomik, idari, hukuki ve dinsel açıdan millet sistemi ile nasıl örgütlendirildiğine yanıt vermeyi amaçladık. Tebaasını bireysel olarak muhatap almayan Osmanlı yönetiminin Girit'te de millet sistemi ile toplumu cemaatlere ayırarak yönetmiş ve kamu hukukuna girmeyen konularda serbest bırakmıştır. Adada herhangi bir iskân ya da şenlendirme politikası güdülmemesine rağmen imparatorluğun diğer bölgelerinde görülmeyen; toplu ihtidalar, karışık evlilikler ve yerli yeniçerilik gibi kurumlar Müslüman nüfusun artışında etkili olmuştur. En önemli etkenlerden birisi olan karışık evlilikler ada halkının birbirinden keskin çizgilerle ayrılmamasını, daha yumuşak bir ortam oluşmasını sağlamıştır. Böylece adada genelden farklı olarak, Girit'e has bir millet sisteminin uygulandığını söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
The island of Crete has always had a privileged status for the Ottoman Empire, which is a sign of its organization as an independent province. In this study, we aimed to respond to how non-Muslims and Muslims living on the island of Crete were organized socially, economically, administratively, legally, and religiously with the national system after it became on Ottoman territory. The Ottoman administration, which didn't take its citizen as individual interlocutors, governed the community in Crete with the national system by dividing it into communities and relasing them in matters that didn't fall under public low. Although no settlement or“şenlendirme”policy was motivated on the island, institutions such as apostasy (to return from religion), mixed marriages and native janissarys that were not seen in other parts of the empire were effective in the rise of Muslim populations. Mixed marriages, one of the most important factors, have made sure that the people of the island do not separate from each other with sharp lines, and that there is a softer atmosphere. Thus, it is possible to say that a system of nationalities peculiar to Crete is applied on the island, unlike the general one.