Kûfe imamlarının kıraatleri ve hüccetleri
Recitations and hujjats of the imams of Küfe
- Tez No: 775521
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR TAŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in lafız zenginliğini ifade eden kıraatler, Hz. Peygamber'den itibaren belli usûl ve şartlar dahilinde günümüze ulaşmıştır. Kûfe kıraat imamları da bu şartları taşıyan ve günümüze ulaşan kıraatler arasında yer almaktadır. Bu tezde Kûfe kıraat imamlarının kıraatleri ferş ve usûl bakımından incelenecektir. Bu çalışma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında kıraat ilminin tanımı, konusu, gayesi ve tarihsel gelişimi hakkında kısa bilgi verilmektedir. Birinci bölümde Kûfe kıraat imamlarının hayatları yaşadıkları dönem, kıraat ilmindeki konumları, hocaları ve talebeleri hakkında açıklama yapılmakta ve ikinci bölümde de bu imamların kıraatleri ferş-i hurûf ve usûl yönünden ele alınıp manaya etkisi incelenmektedir. Sonuç bölümünde ise çalışmadan elde edilen bulgular ortaya konmaktadır.
Özet (Çeviri)
Recitations expressing the richness of words of the Qur'an, From the time of the Prophet, it has reached the present day under certain procedural conditions. Kufe recitation imams are among the recitations that have these conditions and have survived to the present day. In this thesis, the recitations of the imams of Kufa will be examined in terms of ferş and usûl. This study consists of introduction, two parts and conclusion. In the introduction, brief information is given about the definition, subject, purpose and historical development of the science of recitation. In the first part, an explanation is given about the period in which the imams of Kufa recitation lived, their position in the science of recitation, their teachers and students. In the conclusion section, the results obtained from the study are presented.