Ebû Bekr Şu'be B. Ayyâş (ö. 193/809) rivayeti ve tefsire etkisi
Abu Bakr Shu'be B. Ayyash (d.193/809) narrative and its influence to tafseer
  1. Tez No: 530866
  2. Yazar: HAŞEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kıraatlere göre ayetlerin okunuşlarında farklılıklar görülmektedir. Bu farklılıkların sahih olanları olduğu gibi sahih olmayanları da vardır. On kıraat (Kıraat-i Aşere) imamından gelen okuyuşlar sahih kabul edilmiştir. Kûfe kıraat imamı Âsım'ın (ö.127/745) ravisi Ebû Bekr Şu'be'nin (ö.193/809) rivayetleri de kabul gören okuyuşlardandır. Kur'ân'ın tefsiriyle uğraşan müfessirler, ayetlere vâkıf olabilmek ve murâd-ı ilâhîyi anlayabilmek için kıraat ve kıraat farklılıklarına dikkat çekmişlerdir. Eserlerinde de kıraatlere yeri geldikçe değinmişlerdir. Kur'ân'ın farklı okunuşları hem Kıraat-i Aşere imamlarından hem de onların ravilerinden rivayet edilmektedir. Kıraat-i Aşere imamlarının kıraatleri önemli oldukları gibi meşhur olmuş olan ravileri de o derece önemlidir. Bu sebeple müfessirlerin kıraat farklılıklarındaki yaklaşımları sahih olan Ebû Bekr Şu'be rivayetini tefsirde önemli bir unsur olarak kabul etmelerine neden olmuştur. Çalışmamızda ise Ebû Bekr Şu'be'nin kıraat özelliklerine ve tefsire etkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to the recitations, there are differences in the reading of the verses. There are also those which are not as savy as these differences are the authentic ones. The readings from the ten Qiraah imams were accepted as authentic. The rumors of Ibn Asım (d.127/745), the imam of the Kufe religion, Abu Bakr Shu'ba (d.193/809), are also accepted readings. The commentators who deal with the exegesis of the Qur'an have pointed out the differences between the qiraah and the qiraah differences in order to be able to understand the verses and to understand the God wish. they used the qiraahs as they came in their works. The different readings of the Qur'an are narratied from both ten qiraah imams and their rumors. It is also important that ten qiraah imams that became famous as the rumors of their imams are important. For this reason, the commentators had to consider the narration of Abu Bakr Shu'ba, which is the saith of the approaches of the Qur'anic differences, to be an important element in the commentary. In our work we included the characteristics of the Abu Bakr Shu'ba's qiraah and its effect to tafseer.