Lev Nikolayeviç Tolstoy'un eserlerinde İslam kültürü
Islamic culture in the works of Lev Nikolayevich Tolstoy
  1. Tez No: 775536
  2. Yazar: ELVİN ASKAROV
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YALÇIN YUNUS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Yüksek Lisans Tezi“Lev Nikolayeviç Tolstoy'un eserlerinde İslam kültürü'' olarak adlandırılır. Çalışma iki bölümden oluşur. İlk bölümün Başlığı ”İslam'ın felsefi kavramı ve Tolstoy'un dünya görüşü“, sırayla bölüm bir paragraf içerir. Paragrafın adı ”Müslüman Dünya Görüşü.“İkinci bölüm ”İslam kültürünün Tolstoy'un eserlerine yansıması". Dini öğretilerin yüzlerce yıllık gelişim sürecinde niteliksel olarak yeni, son bir aşamaya işaret eden İslam'ın birçok yazar ve düşünürün çalışmaları üzerinde büyük bir etkisi olduğu ve hâlâ da etkisinin sürdüğü bilinmektedir. İslam dininin ilkelerini derinlemesine işleyen ve bu bilgiyi eserlerine yansıtan düşünce devleri arasında Lev Tolstoy adının özellikle vurgulanması gerekir. L. Tolstoy, Rus edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Tolstoy'un Rus edebiyatının tüm gelişim tarihi üzerindeki etkisi, Rus kültüründeki vazgeçilmez yeri göz önüne alındığında, onun mirasını İslam dini ve kültürü ile yakın ilişki içinde incelemenin önemi açık ve tartışılmazdır. Yazarın hayatı ve değerlendirmeleri, onun tüm büyük dünya dinleri hakkındaki derin anlayışa tanıklık etmesi, bu dinlerde dünyaya ve insana karşı farklı tutumları derinden anladığını gösterir
Özet (Çeviri)
The Master's Thesis is called“Islamic culture in the works of Lev Nikolayevich Tolstoy”. The work consists of two parts. Title of the first chapter“The Philosophical Concept of Islam and Tolstoy's worldview”, the chapter in turn contains one paragraph. The title of the paragraph is“Muslim World View. ”The second part is“The reflection of Islamic culture in the works of Tolstoy”. It is known that Islam, which marks a qualitatively new and final stage in the centuries-old development of religious teachings, has had and continues to have a great influence on the work of many writers and thinkers. Among the giants of thought who develop the principles of the religion of Islam and reflect this knowledge in their works, the name of Leo Tolstoy should be especially highlighted. L. Tolstoy occupies an important place in Russian literature. Given the influence of Tolstoy on the entire history of the development of Russian literature and his indispensable place in Russian culture, the importance of considering his heritage in close connection with the Islamic religion and culture is clear and indisputable. The life and assessments of the author testify to his deep understanding of all major world religions, showing a deep understanding of the different attitudes towards the world and man in these religions.