Lev Nikolaiviç Tolstoy'un Arap edebiyatına etkisi
Lev Nikolaivic Tolstoy's impact on Arap literature
  1. Tez No: 795642
  2. Yazar: NURZHAN PARPİYEV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Edebiyat tarihi; bir ulusun geçmişteki düşünce yapısını, dünya görüşünü, kültür ve medeniyet birikimini gelecek nesillere aktarır. Her milletin ortaya koyduğu edebiyat, o milletin, kültür birikiminin bir yansıması olarak da düşünülebilir. Dünya Edebiyatında birçok ünlü yazar bulunmaktadır. Bunlar arasında Tolstoy da yer alır. Tolstoy Rus Devletinin aynasıdır ve zamanının en büyük romancısıdır. Rus yazar insanların ahlâkını bozan sanata ve zorbalığa karşı durmuş ve bu düşüncelerini eserlerinde de dile getirmiştir. Tolstoy'un eserleri dünya genelinde sürekli araştırılmakta ve aradan uzun yıllar geçmesine rağmen Dünya Edebiyatını etkilemeye devam etmektedir. Böyle büyük bir yazarın eserlerinden etkilenenler arasında Arap Edebiyatçılar da vardır. Dört bölümden oluşan“Lev Nikolaiviç Tolstoy'un Arap Edebiyatına Etkisi”adlı tezimizde Rusya'nın ünlü yazarı Tolstoy'un felsefî, dinî ve etik eserlerinin Arap edebiyatı üzerindeki etkileri araştırma konusu olarak seçilmiştir. Araştırma; giriş, dört bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Araştırmanın giriş bölümünde araştırmanın problemi, amacı, önemi ve araştırmada takip edilen yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde Tolstoy'un doğup büyüdüğü, mensubu olduğu devletin kuruluşu, kültürü, edebiyatı ve eğitim tarihi ile ilgili bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde Tolstoy'un hayatı, ailesi, eserleri, dinî düşünceleri, Doğu ülkeleriyle ilişkisi hakkında bilgiler ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Tolstoy'un Arab edebiyat ve medeniyetle ilgili düşünceleri, fikirlerinin oluşumuna neden olan etkenler, eserleri ve eserlerinde Arap edebiyatıyla ilgili görüşlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde de Tolstoy'un Arap edebiyatına ve düşüncesine etkileri, felsefî düşünceleri, fikirlerinden en çok etkilenen Arap yazar ve düşünürler üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The history of literature transfers a nation's past mentality, world understanding, culture and civilization accumulation to future generations. The literature created by a nation is a reflection of that nation's cultural accumulation. There are many famous writers in world literature. Among them is Tolstoy. Tolstoy is the mirror of the Russian state and he is the greatest novelist of his time. The Russian writer was against art, tyranny, which corrupts people's morals. Tolstoy expresses these thoughts in his works. Tolstoy's works are constantly being researched around the world. Although centuries have passed, Tolstoy continues to influence World Literature. Many of the writers influenced by the works of such a great writer are the writers of the Arab World. In our thesis titled“LEV NIKOLAIVIC TOLSTOY'S IMPACT ON ARAB LITERATURE”, which consists of four parts, we will explain the effects of the famous Russian writer Lev Tolstoy's literary and philosophical, religious and ethical works on Eastern Arab literature and public thought. In our study, literature review, evaluation and analysing methods were used. In the first part, information about the establishment, culture, literature and educational history of the state in which the author was born and raised, is given. In the second part, information was given about Tolstoy's life, family, works, religious thoughts and his relationship with eastern countries. In the third chapter, the author's thoughts on literature and civilization, the factors that led to the formation of his ideas, his works and his views on Arabic literature in his works are given. In the fourth chapter, the effects of Tolstoy on Arabic literature and thought, his philosophical thoughts and the Arab writers and thinkers who were most affected by his ideas were emphasized.