Nükleer darbe simülatörü tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and development of nuclear pulse simulator
  1. Tez No: 77555
  2. Yazar: M.SERDAR KORKUSUZ
  3. Danışmanlar: DR. SERDAR AKDURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET NÜKLEER DARBE SİMULATÖRÜ TASARİMİ VE GERÇEKLEŞTİRİLMESİ KORKUSUZ, Serdar Yüksek Lisans Tezi, Nükleer Bilimler Bölümü Tez Yöneticisi : Dr.. Akdurak Serdar Şubat 1998,60 sayfa Bu tezde Nükleer Bilimler alanında özellikle laboratuar çalışmaları ve bilimsel çalışmalarda yardımcı alet olarak kullanılabilmesi açısından oldukça önem taşıyan bir cihaz olacaktır. Özellikle Nükleer alanda çalışmalar sırasında Nükleer bilimcilerin radyasyona maruz kalmaları söz konusudur.Bu tasarım yardımı ile simülasyon yapılarak radyasyona maruz kalınması önlenecektir. Ayrıca üretilen darbenin üzerinde çalışma yapabilme özelliğine sahip olmanın ya nı sıra üretilecek olan darbenin rastgele ve peryodik olma özelliğide olacaktır ve bu darbelerin genlikleri ve frekansları değiştirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN AND DEVELOPMENT OF NUCLEAR PULSE SIMULATOR KORKUSUZ,Serdar MSc in Nuclear Science Supervisor: Dr. Akdurak, Serdar February 1998,SÖ Pages In this thesis Nuclear Pulse Simulator is designed to be a useful device in laboratuary studies and scientific research. Especially in Nuclear Studies the nuclear scientist are exposed to nuclear radiation. This device is used as simulator instead of direct exposure to radiation. The generated pulse is random or periodic selectable, at the same time it can be worked on it. Also the amplitude and frequency of the pulses can be changed if necessary.