Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama ve üretim Çiftliği'nde hayvan barınaklarının mevcut durumları ve geliştirme olanakları üzerinde bir inceleme
- Tez No: 77554
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
IV ÖZET EGE ÜNİVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ MENEMEN ARAŞTIRMA UYGULAMA VE ÜRETİM ÇİFTLİĞİNDE HAYVAN BARINAKLARININ MEVCUT DURUMLARI VE GELİŞTİRME OLANAKLARI ÜZERİNDE BİR İNCELEME Özlem KARADEMİR Yüksek Lisans Tezi, Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Altan ŞAHİN Haziran 1998, 62 sayfa Bu çalışma, E.Ü. Ziraat Fakültesi Menemen Araştırma Uygulama ve Üretim Çiftliğinde bulunan hayvan barınaklarının yapısal ve işlevsel konumlarının belirlenerek yeterlilik durumlarının geliştirilmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmada: 4 ahır, 1 ağıl ve 1 kümes olmak üzere toplam 6 ayrı barınak incelenmiştir. Bu barınaklarda yapı unsurlarının yapısal özellikleri, fonksiyonel işlevleri ve kullanılan işgücü olanakları belirlenmiştir. Ayrıca barınakların farklı yönlerini gösteren fotoğrafları çekilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre; barınaklarda hayvan sağlığı ve hayvansal üretim üzerinde olumsuz etkiler yapan yapısal ve işgücü nitelikli bazı sorunların olduğu belirlenmiş, bu sorunların çözümüne yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT An Investigation On The Possibility Of Improvement And Existing Occasions Of The Animal Shelters In Menemen Investigation Application And Production Farm Of Ege University's Agriculture Faculty KARADEMİR Özlem Agricultural Structure and Irrigation Department Supervisor Assoc. Prof. Dr. Şahin Altan June, 1998 62 pages This study is prepared to develop the occasions of the structural and the functional positions of the animal shelters in Menemen Investigation Application and production Farm of Ege University's Agriculture Faculty. In the study: 6 different shelters 4 barns, 1 halo and 1 coop were examined. In these shelters the structural and functional characteristics and possibilities of the used work force were determined. Besides some photographs showing these shelters from different perspectives were taken According to the results that are obtained from this research some problems related to functional and work force characteristics with the shelters which have negative effects on animal health and production were determined and some proposals in order to solve these problems were offered.