Seyhan havzası karbon odaklı arazi örtüsü arazi kullanımı optimizasyonu
Carbon based land use land cover optimization of Seyhan basin
- Tez No: 775550
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA BERBEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın amacı, Seyhan Havzası'nda karbon yutaklarının işlevini geliştirmek ve karasal ekosistemlerde karbon depolamasını arttırmak için arazi örtüsü/kullanımının karbon odaklı kayıp ve kazançlarının optimizasyonudur. Araştırmada toplam karbon veriminin belirlenmesi için; (i) biyokütle karbonu, (ii) net birincil üretim, (iii) toprak organik karbonu ve (iv) döküntü karbonu, Uzaktan Algılama (UA) ve Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yardımı ile haritalanmıştır. Seyhan Havzası'na ait geçmiş (2000-2010) ve güncel (2020) arazi örtüsü/kullanımı haritaları Google Earth Engine platformunda üretilmiştir. Çalışmanın son aşamasında elde edilen toplam karbon verimi ve güncel arazi örtüsü/kullanımı haritaları kullanılarak Constrained Multi-objective Optimization of Land use Allocation (CoMOLA) modeli aracılığıyla karbonu maksimize edecek arazi örtüsü/kullanımları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to optimize the carbon-based losses and gains of land cover/use to improve the function of carbon sinks and increase carbon storage in terrestrial ecosystems in the Seyhan Basin. In order to determine the total amount of carbon in this study; (i) biomass carbon, (ii) net primary productivity, (iii) soil organic carbon and (iv) litterfall carbon have been mapped using Remote Sensing (RS) and Geographic Information System (GIS). Past (2000-2010) and current (2020) land use/land cover maps of the Seyhan Basin were derived on the Google Earth Engine platform. Land use/land cover that maximize carbon were determined through the Constrained Multi-objective Optimization of Land use Allocation (CoMOLA) model using the total carbon amount and current land use/land cover maps at the last stage of the study.