METU campus gate A1: An architectural detail
ODTÜ kampüsü A1 kapısı: Bir mimari detay
- Tez No: 775570
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Ankara'daki modern mimarinin ikonik örneklerinden biri olan odtü kampüsüne odaklanmaktadır, aynı zamanda halen devam etmekte olan ve modern mimarinin kampüs örnekleri üzerine çalışan Campus Utopias projesinin bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, Ankara'da öne çıkan bir modern mimari eser olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi Kampüsü'nün öneminin araştırılmasıdır. ODTÜ yerleşkesi kurulduğu günden itibaren tanımlanmış ve özerk bir araziye sahiptir. Kapalı kampüs alanı kentle etkileşimini anıtsal A1 kapısı ile sağlamaktadır. Bu karmaşık yapı, mimari imajının yanı sıra sembolik anlamı ile de kentsel bellekte yer almaktadır. Dolayısıyla A1 kapısı bir temsil nesnesi olarak değerlendirilebilir. Bu nedenle, bu çalışma A1 Kapısını ODTÜ kampüsü ile Ankara kenti arasında mimari bir ara yüz olarak tanımlamaktadır. Kampüsün tamamı düşünüldüğünde A1 Kapısı, mütevazı ölçeği ile“detay”olarak nitelendirilebilecek bir mimari ögedir. Bu bağlamda, A1 kapısı, ODTÜ yerleşkesinin bütününü temsil eden bir parça olarak incelenmiştir. Ana giriş kapısının mimari bir detay olarak araştırılmış olması, mimarların kampüsün ilk izlenimine yönelik niyetlerine ilişkin yapısal ve maddi ipuçlarını da ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, kampüs için tasarlanan ilk görüntünün okumaları da derlenmiştir. Kapının strüktürel, plastik ve yüzeysel özellikleri, heykelimsi yapısının tüm kampüsün mimari oluşumuna dair birçok ipucunu gizlediği titizlikle çizilmiş planları, kesitleri, cepheleri ve detay çizimleri ile ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on one of the iconic examples of modern architecture in Ankara, Middle East Technical University (METU) Campus. The purpose of this study is to investigate the significance of the Middle East Technical University Campus, a prominent modern architecture artefact in Ankara. The METU campus has had a defined and autonomous land since its establishment. As a gated campus, it was interacted with the city through its monumental entrance gate, A1. This complex structure takes place in the urban memory with its symbolic meaning as well as its architectural image and it can be evaluated as an object of representation. Therefore, this study defines the Gate A1 as an interface between the METU campus and the city, Ankara. When the entire campus is considered, the Gate A1 is an architectural element that can be described as a“detail”with its modest scale. The gate will be examined as a part representing the whole, the METU campus. Examining the main entrance gate as an architectural detail will also reveal the structural and material clues regarding the architects' intentions for the campus's first impression. It will also compile the readings for the first image designed for the campus. The gate's structural, plastic, and surface qualities will be revealed by a thorough study of its meticulously drawn plans, sections, facades and detail drawings.