Aristotoles'te iyi yaşam ve insan doğası arasındaki ilişki
Relation between good life and happines in Aristotle's thinking
  1. Tez No: 775574
  2. Yazar: BİLGE ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİK DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Aristoteles felsefesinde iyi yaşam, mutluluk, insan doğası ve bu kavramların birbirleri ile ilişkisine odaklanılan bu çalışmada, filozofun bu konularla ile ilgili görüşleri ve temel kavramları irdelenmiştir. Mezkûr kavramların birbirleriyle ilişkileri mercek tutulmuş ve filozofun Nikomakhos'a Etik başta olmak üzere eserlerinde bu kavramlara dair getirdiği açıklamalar üzerinden bazı çıkarımlara varılmıştır. Tezin geneli boyunca, Aristoteles'in görüşleri özellikle Platon'un görüşleri ile mukayese edilmiş ve bu iki filozofun düşünceleri arasındaki benzerlik ve farklar incelenmiştir. Çalışmada özetle Aristoteles'e göre "insanı diğer canlılardan ayırt eden şeyin akıl olduğu'' fikrinden hareketle akla dayalı bir yaşamın insanın hem teorik (theoria) hem de eylemsel (praksis) yaşamının özünü oluşturduğu sonucuna varılmıştır. İnsanı diğer tüm canlı varlıklardan ayıran işi-işlevi (ergon), onun akla dayanan bir yaşama sahip olmasıdır. Aristoteles bu yaşamı akıl sahibi olanın etkinlik (energeia) halindeki eylem yaşamı olarak görür. Fakat iyi, bu etkinlik yaşamı ancak erdeme (arete) uygun ise mümkündür.
Özet (Çeviri)
This study focusing on the good life, happiness, human nature and the connection between these concepts in Aristotle's philosophy examines the philosopher's views on these issues and basic concepts of his philosophy. All over the study the relationship among these concepts is analyzed and certain conclusions are drawn based on the Aristotle's explanations of among them in his works, especially Nicomachean Ethics. Throughout the thesis Aristotle's views are compared with those of Plato and similarities and differences between the ideas of these two philosophers are analyzed. In summary, the study concludes that“what distinguishes human beings from other living beings is reason”and that a life based on reason constitutes the essence of both the theoretical (theoria) and the practical (praxis) life of human beings. The function (ergon) which distinguishes man from all other living beings is that he has a life based on reason. Aristotle sees this life as the life of action in the state of activity (energeia) of the rational man. However, the good is only possible if this life of activity complies with the virtues (arete).