The problem of modernity and identity in Turkey
Türkiye'de modernite ve kimlik problemi
- Tez No: 775628
- Danışmanlar: PROF. DR. SEAN NİXON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Essex
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
Bu çalışma, bir popüler kültür biçiminin incelenmesi yoluyla Türk batılılaşmasının ve 'modernitesi'nin alternatif bir analizini amaçlamaktadır. Bu çalışmada, Batı'dan gelen evrenselleştirilmiş 'modernite' ve modernleşme kavramlaştırmalarının, Batılı merkezin dışında kalan çevrenin tikelliklerini yakalayamayacağını iddia ediyorum. Türkiye'deki 'modernite', devlet-güdümlü batılılaşma söylemi dolayımıyla kimlik meselesine eklemlenmiştir. Modern ve geleneksel olan, Türkiye'nin tikelliğini ve kimliklerin bu söylemlerle nasıl çerçevelendiğini anlamak için söylemsel inşalar olarak ele alınmalıdır. Türkiye'deki popüler kültürün incelenmesi, ki toplumsal araştırmanın en ihmal edilmiş alanlarından biridir, modern kimliğe atfedilen kesinlik ve olumluluğun nasıl içerildiğinin yanı sıra nasıl ayrıntılandırıldığının, gizemsizleştirildiğinin ve alt üst edildiğinin görülebileceği, resmi-egemen söylemlerin haricinde bir metin sağlayabilir. Vaka analizi yoluyla, 'modernite'nin bir ilerleme ölçüsünden ziyade, bir maske, görüntülerin bir oyunu ve gruplar arasındaki iktidar mücadelelerinde bir koz olarak anlamlandırıldığını ileri sürüyorum. Bu çalışma, kimliklerin (toplumsal cinsiyet, sınıf, topoğrafya ve ulus) modernite ve batılılaşma söylemiyle ilişkili olarak nasıl inşa ve temsil edildiğini ve bu temsillerde resmi ideolojinin hangi biçimlerde çekişmeli olduğunu anlamaya çalışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims at an alternative analysis of Turkish westernisation and 'modernity' by analysing a popular cultural form. I argue that the universalised conceptualisations of 'modernity' and modernisation which have originated from the West cannot capture the particularities of the periphery that remain outside the western centre. I argue that 'modernity' in Turkey has been articulated to the question of identity through the discourse of state-led westernisation. The modern and the traditional should be taken as discursive constructs in order to understand Turkey's particularity and how identities are framed by these discourses. The study of popular culture in Turkey, one of the most neglected areas of social research, can provide us a text other than those of the official-dominant discourses in order to see how the certainty and positivity attributed to the modern identity is elaborated, demystified and subverted as well as contained. I argue in my analysis of the case study that 'modernity' is signified as a masquerade, a play of appearances and a stake in the power struggles among groups rather than as a measure of progress. I attempt to see how identities (of gender, class, topography and nation) are constructed and represented with regard to the discourse of modernity and westernisation and how, in these representations, the official ideology is contested.