Termoplastik elastomer malzemelerde kaplama prosesi parametrelerinin cam yüzeyine yapışma dayanımına olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of coating process parameters on adhesive strength to glass surface in thermoplastic elastomer materials
  1. Tez No: 775634
  2. Yazar: ENİS TAŞKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL FEYZULLAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Camlar ve termoplastik elastomer malzemeler tarihte çok farklı alanlarda kullanılmışlardır. Her iki malzemede en basit gereçlerden en karmaşık yapılara kadar birçok gereçte kullanım alanına sahiptirler. Bu iki malzemenin en yoğun kullanım alanlarından bir tanesi de otomotiv sektörüdür. Camın istenilen son şeklini alana kadar gereken adımlar ve plastiğin şekillendirilmesi çok farklı yöntemler ve birçok aşama içermektedir. Oldukça uzun ve bir o kadar da yorucu süreçler sonrası oluşan kaplamalı camların otomotiv sektöründe kullanım amaçlarından öncelikli olan cam ile termoplastik elastomer arasındaki yapışmanın sağlanarak sıvı geçirgenliğini önlemektir. Bu fonksiyonel gereksinimin yanında iyi bir görüş açısı, dayanıklılık ve estetik görünüm yine vazgeçilmez özellikler arasındadır. Birçok camda sızdırmazlık için kullanılan sonradan plastik parça montajından farklı olarak bu çalışmada nihai ürünler enjeksiyon makinasında kaplama ile sağlanacaktır. Bu tez kapsamında, her iki malzemenin beraber kullanıldığı kaplamalı camda, camın üzerine termoplastik elastomer malzeme kaplama prosesinin cam yüzeyine yapışma dayanıma olan etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Farklı parametreler ile numune camlar üretilecektir. Uygulanacak testlerin sonuçları örmek hammaddeler üzerinden kıyaslanacak ve prosesin etkilerinin kaplamanın cam yüzeyine yapışmasının etkileri yorumlanacaktır. Otomotiv sektöründe camlardan yüksek mukavemet beklenir. Bunun yanında yan ve arka camlarda ise güvenli parçalanma beklentisi nedeniyle temperli camlar kullanılır. Bu beklentiler üretim maliyetlerini artırırken günümüzdeki artan enerji maliyetleri de dikkate alındığında oldukça yüksek olan üretim maliyetlerinin, kaplamalı cam prosesinde hangi tolerans aralıklarında çalışılabileceğinin de somut parametreler ile belirlenmesi ıskarta sayısının minimuma düşürülmesini sağlayacak ve çalışma toleransı belirlenerek daha esnek bir aralıkta üretim yapılabilmesi fayda sağlayacaktır. Benzer yapılacak kaplamalı cam araştırmalarına da katkı sağlaması tezin amaçlarından bir tanesidir.
Özet (Çeviri)
Glass and thermoplastic elastomer materials have been used in many different areas throughout history. In both materials, they have a wide range of uses, from the simplest tools to the most complex structures. One of the most intense usage areas of these two materials is the automotive industry. The steps required until the glass takes the desired final shape and the shaping of the thermoplastic elastomer includes many different methods and many stages. The primary purpose of the use of coated glasses in the automotive industry, which is formed after quite long and tiring processes, is to prevent liquid permeability by ensuring the adhesion between the glass and the thermoplastic elastomer. In addition to this functional requirement, a good viewing angle, durability and aesthetic appearance are among the indispensable features. Unlike the post-assembly of plastic parts used for sealing in many glasses, the final products in this study will be provided with coating in the injection machine. In this thesis, it is aimed to examine the effects of the thermoplastic elastomer material coating process on the glass surface on the adhesion strength of the coated glass where both materials are used together. Sample glasses produced with different parameters will be produced. The results of the tests to be applied will be compared on the basis of knitting raw materials and the effects of the effects of the process on the adhesion of the coating to the glass surface will be interpreted. High strength is expected from glass in the automotive industry. In addition, tempered glasses are used on the side and rear windows due to the expectation of safe fragmentation. While these expectations increase the production costs, considering the increasing energy costs today, the production costs, which are quite high, and the determination of the tolerance ranges that can be worked in the coated glass process with concrete parameters will ensure that the number of scraps is minimized and it will be beneficial to be able to produce in a more flexible range by determining the working tolerance. Contributing to similar coated glass research is also one of the aims of the thesis.