Tüketici perspektifli sürdürülebilir tüketim çalışmalarının metin madenciliği ile analizi
Analysis of sustainable consumption studies from consumer perspectives with text mining
  1. Tez No: 775635
  2. Yazar: AYSUN DURUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENİZ ÖZHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÖZHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Küresel çevresel krizin giderek arttığı dünyamızda sürdürülebilirlik kavramı son dönemlerin en önemli konularından biri haline gelmiştir. Sürdürülebilir olmayan üretim ve tüketim günümüzde insanlığı ve gelecek nesilleri tehdit eden en büyük unsurlardan birisidir. Çalışmanın amacı sürdürülebilir tüketim kavramını tüketici perspektifinden ele alan ulusal ve uluslararası yazındaki çalışmaları metin madenciliği yöntemi ile analiz etmektir. Metin madenciliği, çeşitli formatlardaki metinler aracılığıyla faydalı bilgilerin çıkarılmasında insan faaliyetlerini destekleyen teknolojik bir yaklaşım olarak ortaya çıkmaktadır. Çalışmada 35 Türkçe ve 206 İngilizce makale metin madenciliği yöntemleri ile analiz edilmiştir. Böylelikle şimdiye kadar Dünya'da yapılmış olan tüketici yönlü sürdürülebilir tüketim çalışmalarına genel bir bakış sağlayarak tüketici değişkenlerinin tespit edilmesinin yanı sıra, literatürde eksik kalan yönlerin tamamlanması açısından da yol gösterici bir kaynak olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In our world where the global environmental crisis is increasing, the concept of sustainability has become one of the most important issues of recent times. Unsustainable production and consumption is one of the biggest threats to humanity and future generations today. The aim of the study is to analyze the studies in the national and international literature, which deals with the concept of sustainable consumption from the perspective of the consumer, with the text mining method. Text mining is emerging as a technological approach that supports human activities in extracting useful information through texts in various formats. In the study, 35 Turkish and 206 English articles were analyzed by text mining methods. Thus, it is thought that it will be a guiding source in terms of determining the consumer variables, as well as completing the missing aspects in the literature, by providing an overview of the consumer-oriented sustainable consumption studies that have been carried out in the world so far.