Yapay zekâ teknolojileri kapsamında idarenin sorumluluğu
Responsibility of the administration within the scope of artificial intelligence technologies
  1. Tez No: 775639
  2. Yazar: SERKAN SEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SANCAKDAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 401
Özet
İdarenin sorumluluğuna ilişkin yerleşik klasik sorumluluk modelleri, yapay zekâ teknolojileriyle bağlantılı olarak doğacak zararlardan sorumluluk söz konusu olduğunda yetersiz kalabilmektedir. Bu nedenle, yapay zekâ teknolojileri bağlamında idarenin sorumluluğunun, yeni bilgiler ve gelişmeler ışığında değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu ihtiyaç dolayısıyla başta Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi olmak üzere pek çok uluslararası kuruluşun ve bunun yanında pek çok devletin yapay zekâ teknolojilerine ilişkin çalışmalar yürüttüğü gözlemlenmektedir. Ülkemizde de idarenin yapay zekâ teknolojilerini giderek artan oranda idari faaliyetlere entegre ettiği ve konunun strateji planlarına girmeye başladığı görülmektedir. Bu kullanımlar, temel hak ve özgürlüklere yönelik ihlal ve bu bağlamda çeşitli zararlar oluşturabilecektir. İşbu durumlarda idarenin sorumluluğunun hangi esaslara tabi olacağının belirlenmesi gerekmektedir. Bu bağlamda, çalışmada yapay zekâ teknolojilerinin idari faaliyetlerde kullanımının hukuki çerçevesi ortaya konularak temel hak ve özgürlüklerle ilişkisi irdelenecek; bu bağlamda doğabilecek zararlardan idarenin sorumluluğuna ilişkin esaslar ortaya konulmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The established classical responsibility models regarding the responsibility of the administration may be insufficient when it comes to the responsibility for damages arising from artificial intelligence technologies. In the face of this fact, the responsibility of the administration in the context of artificial intelligence technologies should be evaluated in the light of new information and developments. Due to this necessity, it is observed that many international organizations, particularly the European Union and the Council of Europe, as well as many states are conducting studies on artificial intelligence technologies. In Turkey, it is also observed that the administration is increasingly integrating artificial intelligence technologies into administrative activities and the topic has started to be included in strategy plans. These uses may cause violations of fundamental rights and freedoms and result in various damages in this context. In such a case, it is necessary to determine the principles regarding the responsibility of the administration. Within this framework, this study will examine the legal framework of the use of artificial intelligence technologies in administrative activities and its relationship with fundamental rights and freedoms; in this context, the principles regarding the responsibility of the administration for the damages that may arise will be analyzed.