Yabancılara uygulanan Türkçe dil öğretimi programının değerlendirilmesi
Evaluation of the Turkish language teaching program applied to foreigners
- Tez No: 775640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yabancılara uygulanan Türkçe öğretim programını öğretmen ve öğrenciler açısından değerlendirmektir. Değerlendirme, Stufflebeam (CIPP) Bağlam, Girdi, Süreç ve Ürün Modeli uygulanarak yapılmıştır. Nicel veriler, 22 maddeden oluşan 5'li Likert ölçeği uygulanarak toplanmıştır. Nitel veriler, öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılarak ve Yabancılara Türkçe Eğitim Programı Değerlendirme Ölçeği'ne 3 açık uçlu soru eklenerek toplanmıştır. B1 düzeyinde Türkçe Hazırlık Programına kayıtlı 108 öğrenciden ve aynı merkezde görev yapan 5 öğretmenden veri toplanmıştır. Nicel veri analizleri için betimsel istatistikler, nitel veri analizleri için de betimsel analizi yapılmıştır. Sonuçlar, programın hedeflerine ulaşması bakımından kısmî olarak başarılı olduğunu göstermiştir. Bazı zayıf yönlerden bahsedilse de, katılımcılar genel olarak programdan memnun kalmışlardır. Sonuçlar, öğrencilerin dinleme ve konuşma becerilerinin geliştirilmesine ihtiyaç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the Turkish teaching program applied to foreigners at Ondokuz Mayıs University Language Teaching Center in terms of teachers and students. The evaluation was done by applying the Stufflebeam (CIPP) Context, Input, Process and Product Model. Quantitative data were collected by applying a 5-point Likert Scale consisting of 22 items. Qualitative data were collected by conducting semi-structured interviews with teachers and adding 3 open-ended questions to the Turkish Preparatory Program Evaluation Scale. Data were collected from 108 students enrolled in the B1 level Turkish Preparatory Program and 5 teachers working in the same center. Quantitative data analyzes were made with descriptive statistics, and descriptive analysis was performed for qualitative data. The results showed that the program had some degree of success in meeting its goals. Although some weaknesses were mentioned, the participants were generally satisfied with the program. The results showed that students need to develop their listening and speaking skills.